Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








20 kilo krut i patroner får förvaras hemma


Anders Ljung 2006-11-06

Det började med en ny regel på två kilo krut i patroner. Jägarorganisationerna krävde tio kilo. Nu är Räddningsverkets ledning beredd att tillåta att en patronmängd som motsvarar 20 kilo krut förvaras i en bostad.
– Om man räknar generellt med en genomsnittsvikt på tre gram krut per studsar- och hagelpatron skulle 20 kilo krut motsvara cirka 4 000 hagelpatroner och 2 600 studsarpatroner. Dessutom blir det omkring 3 000 patroner för .22 LR-gevär.
Det säger Arne Karlsson, riksviltvårdskonsulent på Jägarnas Riksförbund.
Därmed går det att förvara den ammunition hemma som normalt behövs för att klara både jaktskott samt olika sorters skytteverksamhet.
– Jag och övriga jägare- och skytteorganisationer är mycket nöjda med mötet med den ställföreträdande enhetschefen Lena Tistad och Lars Synnerholm på Räddningsverket, tillägger Arne Karlsson.
– Efter våra diskussioner ligger förslaget till Räddningsverkets styrelsemöte den 30 november att vi får ha 20 kilo krut fördelat i finkalibrig ammunition i bostaden.
– Förvaringsreglerna kommer att utredas vidare, eftersom nuvarande regler gäller fram till utgången av år 2011, förklarar Arne Karlsson.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews