Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








B-licensjägare kan bli utan jakt


2007-11-01

188 jaktlag, som jagar på B-områden i Uppsala län, riskerar att bli utan rätt att skjuta älg nästa år. Orsaken är att de inte rapporterat till länsstyrelsen om hur årets jakt har gått, vilket de är skyldiga att göra.

Den som jagar på ett B-område har tre dagar på sig att skjuta älg. När jaktdagarna är till ända ska jaktlaget rapportera resultatet, oavsett om de skjutit älg eller inte. Rapporten skulle ha varit inne senast den 24 oktober i år.
Björn Eek är handläggare av jaktfrågor på länsstyrelsen i Uppsala län.
– Senaste veckorna har gått åt till att försöka få tag på jägare som inte rapporterat i tid, vilket försenat vårt arbete. Vi behöver även få in svar från de jaktlag som inte fällt någon älg, detta för att kunna sammanställa en korrekt statistik, säger Björn Eek
Utan rapporter kan han inte skicka statistik till Naturvårdsverket och Jägareförbundet.
– Resultatet av årets jakt är en av faktorerna vi tittar på då vi bestämmer nästa års tilldelning, säger Björn Eek till Arbetarbladet.
Nu kommer en påminnelse skickas ut till jaktlagen. Därefter har de en månad till på sig att skicka rapporten. Kommer ingen rapport in till länsstyrelsen inom utsatt tid mister de älgjakttillståndet nästa år.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews