Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Björnjakten i Norrbotten går trögt 


2008-09-23

Det har gått trögt med björnjakten i Norrbotten, som har en kvot på 54 björnar. 
Efter fyra veckors jakt hade endast 16 björnar fällts i länet.
– Björnjakten är ganska chansartad och komplicerad. Det är mycket tillfälligheter om man lyckas få en björn i rätt läge, kommenterar Jägareförbundets jaktvårdskonsulent Björn Sundgren till Norrbottens-Kuriren.
Björn Sundgren säger att han hört att flera jägare avstått från att skjuta för att undvika risken att få eftersök på en skadskjuten björn. Få hundar klarar ett eftersök på björn.
Dessutom avskräcks en del presumtiva björnskyttar av att det väntar mycket pappersarbete i samband med besiktningen av en fälld björn.
Att riskera att fälla en årsunge eller en björnhona med ungar med påföljande åtalshot för jaktbrott gör också att många undviker att skjuta.
Båda jägarorganisationerna vill återinföra åteljakten på björn och Jägarnas Riksförbund vill dessutom tillåta att björnungar skjuts.
– Vi jobbar för att få tillbaka åteljakten, säger Jägareförbundets Björn Sundgren till Norrbottens-Kuriren.
Han tror att åteljakt på björn åter är tillåtet om två år, men då i reglerad form.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews