Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Böter för jakt på fridlysta gäss


2008-01-31

Två 22-åringar från Ilmola och Kurikka, i finska Österbotten, har dömts till 4 500 euro i böter efter att ha skjutit tio vitkindade gäss, rapporterar Vasabladet.
Jakten hölls i Lappfjärd. 22-åringarna hävdar själva att de trodde att det var kanadagäss de sköt på, vilket i så fall hade varit lovligt.
Vitkindad gås ingår i den finska statens förteckning över fredade djur och växter, och tingar där ett värde på 336 euro per individ.
Korsholms tingsrätt godtog inte förklaringen och dömde männen till 450 respektive 750 euro i böter, plus ersättning för de skjutna gässen till finska staten på totalt 3 360 euro.
Tingsrätten ansåg att de inte skulle ha avlossat ett enda skott innan de varit helt säkra på att det inte rört sig om vitkindade gäss. Det var även känt att just vitkindade gäss rörde sig i området, så männen borde ha varit extra försiktiga, fastslog tingsrätten.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews