Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Ett års fängelse för dödligt skott i jaktstuga


2006-02-14

51-åringen som sköt sin jaktkamrat till döds med ett slugskott i en jaktstuga har dömts till ett års fängelse.
Skottet avlossades sedan de två männen druckit en del alkohol. 51-åringen hade cirka två promille alkohol i blodet.
Kristianstad tingsrätt anser att 51-åringen är skyldig till grovt vållande till annans död. Han ska betala mer än 200 000 kronor i skadestånd till offrets dödsbo och anhöriga och dessutom sitta i fängelse i ett år.
51-åringen har erkänt grovt vållande till annans död, men hävdar att det var en olyckshändelse.
Enligt tingsrätten har 51-årngen hanterat vapnet ”i strid med grundläggande jaktetiska regler”. Frågan är fortfarande om det var ett bråk innan skottet avlossade. På den här punkten konstaterar tingsrätten att 51-åringens påståenden är svåra att förena med de tekniska fynden. Det bedöms inte stå utom allt rimligt tvivel att han uppsåtligen dödat 29-åringen. Därför döms han för grovt vållande till annans död.
Försvarsadvokaten Björn Attnarsson är nöjd med domen. Grovt vållande till annans död kan ge upp till sex års fängelse.
Åklagaren Christofer Ramkvist säger till TT att han ännu inte beslutat om han ska begära att fallet ska gå vidare till hovrätten.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews