Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Förlängt förbud ska stoppa äggtjuvar


Marie Pott 2012-06-29

Just nu råder tillträdesförbud i Stekenjokksfjällen i Jämtland, för att förhindra att internationella ligor stjäl fågelägg. Förbudet har i dag förlängts till den 15 juli.

Efter att det upptäckts att internationella äggtjuvar härjar i svenska fjäll, bland annat i Stekenjokk i Jämtland, har länsstyrelsen i Jämtland gjort ett tillfälligt naturreservat av området med tillträdesförbud. Jakt & Jägare har skrivit om det här.
Förbudet började gälla i början av juni och skulle till en början gälla fram till den 30 juni.
Nu förlänger länsstyrelsen tillträdesförbudet i Stekenjokk till den 15 juli.

Fortfarande vinterväder
Anledningen är att våren är ovanligt sen och kall i fjällen. Ännu ligger det snö i området och de extrema väderförhållandena har gjort att vissa fågelarter häckar och lägger ägg senare än vanligt.
– Det känns tråkigt att vi måste ta till sådana här metoder för att skydda våra fåglar, bara för att några förstör genom att vandalisera vår natur genom boplundring. Det blir på bekostnad av allemansrätten som är så unik för Sverige, säger Helena Eriksson, enhetschef på Naturvårdsenheten på länsstyrelsen i Jämtland.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Dela |

Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Laddar du din egen ammunition?

Ja
Nej

    Se resultat




Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden












Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Producerad med Textalk Webnews