Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Hundägare varnas för utlagt gift


Marie Pott 2012-10-16

Örebro Brukshundsklubb varnar hundägare för att det ligger förgiftat kött utomhus i Örebro. De menar att flera hundar har dött, men hos polisen har det inte kommit in några anmälningar om förgiftade hundar.

Bland hundägare i Örebro cirkulerar uppgifter om att glykolförgiftat kött har lagts ut i spåret i Karlslund, och att samma sak skett i Örnsro. Två-tre hundar ska dessutom ha dött och en ska vara svårt sjuk. 

Inget som polisen känner till
Polisen i Örebro har däremot inte fått in några anmälningar om hundar som förgiftats, så man vet inte hur mycket sanning det ligger bakom ryktena.
– Har man råkat ut för detta ska man definitivt anmäla det till oss. Och även om ens hund inte drabbats men man har sett misstänkta köttstycken eller andra konstigheter i spåret bör man höra av sig till oss, säger Thomas Ginghagen, vakthavande befäl vid Örebropolisen, till Nerikes Allehanda.
En hund som fått i sig glykol visar symptom som kräkningar, bli slö och vinglig och kissar och dricker mycket. 

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
5. Nja Eleganten 2012-10-17
4. samma ryckten Gråhundsägare 2012-10-16
3. Detta Miss 2012-10-16
2. Gift, för vem? Hästeva 2012-10-16
1. Varg kramarna per 2012-10-16


Dela |

Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Laddar du din egen ammunition?

Ja
Nej

    Se resultat




Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden












Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Producerad med Textalk Webnews