Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Jaktkula träffade bil


Marie Pott 2011-06-28

Under älgjakten 2009 träffades en bil vid ett älgpass av en kula från en av jägarnas vapen. En äldre man misstänktes för brottet, men polisen har lagt ner utredningen tre gånger.

Älgjakten gick i Krokoms kommun i Jämtland, och jägaren Börje stod på pass tio meter från sin parkerade bil. En äldre medlem i jaktlaget sköt mot en älg som inte träffades, och sköt totalt fyra skott. Ett av skotten träffade Börjes bil.
– Det var ju rent livsfarligt att skjuta mot någon annans pass. Hade han inte träffat bilen så finns det risk att jag hade gått åt, säger Börje till Östersunds-Posten.
Det tog ett tag för Börje att anmäla händelsen till polisen.

Skulle inte blanda in polisen
– En bror till jaktledaren sa att vi inte skulle blanda in polisen utan de skulle ersätta skadorna på bilen. Men efter ett år hade jag inte fått någon ersättning för skadorna och då gjorde jag en anmälan. De fyra personerna i jaktlaget har pratat ihop sig och flyttade älgpassen innan polisen kom dit för att undersöka platsen, säger Börje till Östersunds-Posten.

Fallet lades ner tre gånger
Polisen lade först ner fallet, men Börje begärde överprövning. Då togs fallet upp igen, och på åklagarens begäran gjordes en platsundersökning. Åklagaren lade därefter ner fallet igen.
Ytterligare en överprövning gjordes, fallet togs upp igen, men lades ned för tredje gången.
Polis Björn Svanberg var inblandad i utredningen, och han bekräftar att en kula gått in i bilen, men att det samtidigt inte gick att fastslå vem som skjutit.

Kunde inte styrka brott
– Det gick inte att styrka att skjutningen ska ha uppkommit den aktuella dagen. Det fanns en person som var utpekad men han blev aldrig delgiven. Det gick aldrig att styrka brott, säger åklagare Emil Westin till Östersunds-Posten.
Börje har inte gett upp hoppet om att få ersättning för skadorna på sin bil.
– Nej, jag kommer att överklaga igen. Det är tragiskt att de fyra personerna i jaktlaget ljuger om den här händelsen och de ska klara sig undan, säger han till Östersunds-Posten.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews