Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Lo på Skånebesök


Marie Pott 2011-12-09

Två lodjur har varit på besök i norra Skåne under den senaste tiden. En av dem bär sändare, men den andra är än så länge bara obekräftade observationer.

Länsstyrelsen i Skåne har via sändare följt en lodjurshane, som kallas Erik, och hans vandringar från trakterna norr om Motala och ner i Skåne. 
Två jägare har sett ett annat lodjur i nordöstra Skåne i veckan. De såg att lodjuret bar ett halsband, men av en typ som inte längre används.
Länsstyrelsen tror att det andra lodjuret är en äldre hane som märktes i Västergötland för flera år sedan. Nu väntar man in spårsnö så att de kan fastställa hur många lodjur som rör sig i Skåne.
– Därför tar vi också tacksamt emot tips om lodjursspår eller bilder tagna på lodjur i Skåne under 2011, säger Nils Carlsson, rovdjurshandläggare på länsstyrelsen i Skåne, i ett pressmeddelande.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
2. Helt rätt Edvin 2011-12-09
1. Skit i tipsen... Tyskterrier 2011-12-09


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews