Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Lodjur slog till mitt i slalombacken


Marie Pott 2010-04-07

I Tärnaby hittade pistvakterna Jens Eriksson och Martin ”Cooper” Andersson en död renkalv på måndagsmorgonen. Renen hade tydliga huggsår i halsen och spåren tydde på att renkalven dödats av ett lodjur. Det är första gången lodjur rivit bytesdjur mitt i slalombacken.
– Renen var inte frusen utan var mjuk i lederna och hade knappt hunnit kallna något alls, berättar Martin Andersson för Västerbottens-Kuriren.
Troligtvis är det en av de tre renar som spenderat vintern på Laxfjället nära slalombacken som föll offer för lodjuret. Pistvakterna tog undan den döda renen till skogen, men lodjuret hade inte kommit tillbaka för att äta av den. 
– Det är ju mycket folk och rörelse i området så det kanske blev lite skrämt ändå, säger Jens Eriksson till Västerbottens-Kuriren.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews