Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Lyckad jaktmässa i Bispgården


Ann Östenson 2011-08-30

Jakt- och vildmarksmässan i Bispberg blev lyckad, med många besökare och fint väder. Jägarnas Riksförbund var förstås på plats.

Jakt- och vildmarksmässan i Bispberg blev lyckad, med många besökare och fint väder. Jägarnas Riksförbund var förstås på plats.

Tidigare har jakt- och fiskemässan varit i Hammarstrand, men i år flyttades den till Bispgården. Föreläsningar, hästridning, flugkastning, paintball och kvällsunderhållning tillhörde helgens aktiviteter.

Kent Henriksson, Jägarnas Riksförbunds avdelningsordförande i Stugun, var en av de personerna som arrangerade mässan tillsammans med Älggårdsberget och Thomsons sport.
Under helgen genomfördes Vildmarkstrofén i älgbaneskytte på Fors skyttebana. Katarina Brorson vann damklassen och David Sandelin vann herrklassen. 
Priset var en tvådagars älgjakt med weekend på Älggårdsberget. Vildmarkstrofén i trappskytte vanns av Sven-Åke Dagsten.

Intressanta föreläsningar
Många intressanta föreläsare var på plats, till exempel Jämtlandsdistriktets ordförande Bengt Bixo, som bland annat berättade om den växande rovdjursstammen.
Även äventyraren Anders Sävhag föreläste om sitt äventyr uppe på världens högsta berg, Mount Everest. 
Han berättade att sex svenskar begav sig upp på berget i våras, tre på nordsidan och två på sydsidan. Tre av dem nådde sitt mål. Anders Sävhag vände på 7 300 meters höjd. Nordsidan bjöd på mycket tufft väder och han hostade så mycket blod att han inte orkade gå längre.
– Jag är inte bitter för att jag fick lunginflammation. Beslutet att vända var rätt, och berget finns kvar, sade Anders Sävhag.
– Om jag får klartecken ifrån läkarna så återvänder jag 2013 och till dess kan jag hitta på andra roliga aktiviteter. Jag kanske följer med Ola Skinnarmo till Nordpolen eller klättrar i Alaska, fortsatte han.

Fiske och hundutställning
Fjällorna ”tjejer som fiskar” var också med på plats. Besökare kunde prova på flugkastning och att göra egna flugor i deras monter.
På söndagen var det många hundägare som anlände för att vara med på hundutställningen ”Inofficiell hundutställning av alla renrasiga hundar”. 16 hundar var anmälda.
Hos scouterna kunde mässbesökare rida eller vaska guld.

Flyttas kanske till våren
Till nästa år funderar arrangörerna på att lägga mässan på vårkanten istället. I slutet av augusti är många jägare iväg på björn- och fågeljakt. 
Helgens väder var varmt och solen tittade fram under eftermiddagarna. 
Sammantaget blev det en lyckad helg trots att många dragit till skogs.

Den inofficiella hunduställningen lockade 16 ekipage.

Den inofficiella hunduställningen lockade 16 ekipage.


Många passade på att titta på de hundar som var med i den inofficiella hundutställningen.

Många passade på att titta på de hundar som var med i den inofficiella hundutställningen.


I scouternas monter kunde besökare prova att vaska guld.

I scouternas monter kunde besökare prova att vaska guld.


Ponnyridning var ett populärt inslag för de yngre besökarna.

Ponnyridning var ett populärt inslag för de yngre besökarna.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews