Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








M-kritik mot generösa jaktvillkor för utlänningar


2005-12-06

Moderaten Krister Hammarbergh undrar vad regeringen tänker göra för att förbättra de svenska jägarnas möjlighet att jaga småvilt.
Det framgår av en interpellation från moderaten som ställts till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist.
Småviltjakten i Sverige begränsas för svenska jägare eftersom utländska jägare får jaga på samma villkor.
Det är bland annat i fjällen som utländska småviltsjägare blivit en allt mer ifrågasatt företeelse. Bland annat efter det att en grupp norska jägare överskred sin baglimit för ripor.
Krister Hammarbergh är även bekymrad över att länsstyrelsen i Jämtlands län begränsat jakten för utländska jägare. Det har resulterat i att ännu fler utländska jägare sökt sig till Västerbotten och Norrbotten.
Moderaten tycker även att det handlar om en rättvisefråga.
Inget annat land låter utländska medborgare jaga på samma villkor som sina egna, konstaterar Krister Hammarbergh. Svenska jägare får till exempel inte jaga i samma utsträckning i Norge som norska jägare gör i Sverige, påpekar han.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews