Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Nekas vapenlicens efter mordförsök


2008-01-18

En man från Kiruna dömdes till fem års fängelse för mordförsök år 2000. Han har suttit av straffet och lever under ordnade förhållanden. Kirunabon har skött sig sedan han dömdes för brottet, som gjordes för åtta år sedan.
Mannen har tagit jägarexamen och har en jakträtt på en mark i kommunen.
År 2006 ansökte mannen om vapenlicens. Spärrtiden, som enligt polisens allmänna råd är på fem år, hade då gått. Men Polismyndigheten i Norrbottens län nekade honom licens.
Mannen överklagade beslutet till länsrätten, som gav honom rätt. Kammarrätten i Sundsvall tog upp ärendet och domen går i linje med polismyndighetens.
”Visserligen har åtta år förflutit sedan brottet begicks, men under avsevärd tid har NN avtjänat straff", skriver kammarrätten i domen.
Ytterligare en aspekt i ärendet är att skjutvapen användes vid mordförsöket, så mannen anses ännu inte vara tillförlitlig med vapenlicens.
Jakt & Jägare skrev tidigare om en man som fick två års fängelse för grovt vapenbrott efter att ha fuskat med vapen från polisen som skulle ha skrotats. Sex år efter brottstillfället fick han tillbaka sitt vapenhandlartillstånd.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
2. Om man nu vill.. Anonym 2008-01-18
1. Om... Anonym 2008-01-18


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews