Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Problemen med dubbelregistrerad jakt flyttas


2005-11-06

Den dubbelregistrerade älgjakten försvinner från fjällvärlden men flyttas till privatmarker i inlandet. Det kan leda till svåra konflikter i Norrlands inland, befarar markägare.

Det har nu börjat läcka ut uppgifter från Sören Ekströms jakt- och fiskeutredning.
Den så kallade dubbelregistreringen innebär att både ortsbornas jaktlag och samebyarnas jägare kan jaga på samma mark, vilket lett till konflikter.
Enligt det som läckt ut från Sören Ekströms utredning kommer dubbelregistreringen av älgjakten ovan odlingsgränsen att försvinna. Den ersätts med en lokal, tvingande samförvaltning där medlemmar i samebyar har störst inflytande.
Dubbelregistreringen flyttas i stället till vinterbetesmarkerna mellan odlingsgränsen och lappmarksgränsen i Norr- och Västerbotten, uppger Skogsland.
Enligt utredningen blir det ingen samverkan. 20 procent av intäkterna från arrendeinkomsterna från fiske- och viltvårdsområden ska gå till samebyarna, skriver Skogsland. Enligt Sören Ekströms utredning ska samebyarna även kunna upplåta jakt- och fiskerätten på de privata markerna i området. Om markägarna inte ställer upp på detta ska samebyarna kunna få stöd av tvingande lagstiftning.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews