Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Seg väntan på stängselbesked


Marie Pott 2011-10-04

Länsstyrelsen i Östergötland har fått en halv miljon kronor som ska gå till bidrag för att förstärka stängsel till att bli rovdjurssäkra. Men pengarna dröjer med att komma till nytta. En av fårägarna, Niklas Nilsson, ansökte om ett sådant bidrag i början av augusti, men har ännu inte fått svar.

Under den gångna helgen dödades 27 av Niklas Nilssons får, och sex får är försvunna. Det är fjärde gången som vargen ger sig på hans får. På grund av attackerna ansökte Niklas Nilsson i augusti om bidrag till att rovdjurssäkra sina stängsel. Men han har ännu inte fått svar, och han upplever det som svårt att få kontakt med länsstyrelsen över huvud taget.
– Det är jag som får ringa och sen får man svar att de ska återkoppla men jag får ringa och jag får ringa. De är mest bara på tjänsteärenden, eller är på lunch eller har gått för dagen. Det är ungefär min uppfattning av länsstyrelsen, säger Niklas Nilsson till Sveriges Radio P4 Östergötland.

Krånglig byråkrati
Just nu har tre ansökningar kommit till länsstyrelsen. Vägen till ett beslut är krånglig, eftersom länsstyrelsen ska arbeta fram en prioriteringsplan som ska godkännas av Jordbruksverket innan de kan ge djurägaren svar om denne får bidraget.
Enligt Jonas Kälming, lantbruksdirektör på länsstyrelsen, går det inte att säga när Niklas Nilsson får svar på sin ansökan.
– Jag kan förstå att han känner att det har gått lång tid, men vi har inte haft så många veckor sedan vi fick besked om att vi har pengar, säger han till SR P4 Östergötland.

Måste ligga ute med pengar
Även om djurägaren får positivt besked om bidrag, så måste denne själv bekosta stängslingen. Därefter ska stängslet ska besiktas och godkännas av länsstyrelsen innan djurägaren får ersättningen som är 20 kronor per meter stängsel.
– Vi måste på bästa sätt använda oss av de här pengarna som är en väldigt begränsad påse pengar, därför är det viktigt att sätta en bra prioritering så rätt lantbrukare får del av de här pengarna, säger Jonas Kälming till SR P4 Östergötland.

"Borde få pengarna först"
Niklas Nilsson tycker att ordningen borde vara omvänd - först pengar och sedan sätta upp stängsel, så att arbetet kan komma igång så fort som möjligt. 
Han ger inte upp i kampen om att få bidrag till rovdjurssäkert stängsel.
– Jag kommer inte att ge mig, den här vargen har gjort så att jag blir inkomstlös nästa år på fårsidan, jag har knappt några tackor kvar och kan inte skicka några lamm till slakt, säger Niklas Nilsson till SR P4 Östergötland.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
11. Fungerar/fungerar inte Frippe 2011-10-07
10. #3 Tyskterrier 2011-10-05
9. Räkna inte in eget arbete... SkOG i Småland 2011-10-05
8. Vad finns det för anledning? Lars Bergkvist 2011-10-05
7. Ta inte emot pengarna!!! Roger Engstrand Bettna 2011-10-04
6. Förbannad! christer 2011-10-04
5. Jo du SKOG Intressant konflikt 2011-10-04
4. Börjar kosta Dieselpower 2011-10-04
3. Tjänstemän.... SkOG i Småland 2011-10-04
2. begränsad påse pengar? Rolf Berg 2011-10-04
1. det gicklas 2011-10-04


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews