Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Sjunde hunden attackerad i Värmland


2007-09-07

Hamiltontiken Spana släpptes i samband med jakt onsdagen den 5 september i Rudskoga i östra Värmland, men kom aldrig tillbaka. Dagen efter hittades pejlhalsbandet och resterna av hennes kropp. Spana var så gott som uppäten.
– Det finns ingen anledning att jaga med hund längre om man ska behöva oroa sig över att vargen tar den, säger Spanas husse Nils Jansson till Nya Wermlands Tidningen.
Platsen där hunden hittades var inte mer än 500 meter från Nils Janssons hus. Han tycker att det är oroväckande att vargen kommer närmare och närmare bebyggelse, något måste göras.
Länsstyrelsens besiktningspersonal konstaterade snabbt att Spana fallit offer för varg. De hittade även vargspillning cirka 100 meter från platsen. Förhoppningsvis kan DNA-analys av spillningen ge svar om det handlar om en eller flera vargar som tar hundar. Är det en speciell vargindivid som går att identifiera som hunddräpare ökar chansen att skyddsjakt beviljas.
Spana blev den sjunde hunden på tio dagar som attackerats av varg i Värmland.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
1. Sjunde hunden Moose 2007-09-17


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews