Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Svingott med fotbollslinjer?


2008-01-17

Fotbollsplanen vid Simlångsdalens idrottsplats har haft nattligt besök av bökande grisar. Det lustiga är att de systematiskt bökat längs de vita linjemarkeringarna på planen.
Det var strax innan nyår som man upptäckte grisarnas framfart på Simlångdalens idrottsplats.
– Jag har kollat med expertisen och det står utom allt tvivel att vildsvin har varit i farten, berättar Kent Johansson, arbetsledare på Halmstads kommuns tekniska kontor, för Hallandsposten.
Svinen har haft försmak för de kritade linjerna. Mittlinjen, mittcirkeln, mållinjen, straffområdet och vissa sidolinjer till vissa delar är ett minne blott.
– Vi har försökt få reda på varför djuren gjort på det här viset, men svaren handlar mest om spekulationer. Det kanske troligaste är att svinen velat komma åt kalket som används när planens linjer kritas, säger Kent Johansson till Hallandsposten.
Att återställa planen och vidta åtgärder för att hålla grisarna borta kommer att kosta cirka 40 000 kronor. Cirka 25 000 går till planen och resten till att grissäkra fotbollsplanen.
– Vi har omgärdat själva gräsplanen med ett elstängsel. Det är 24-volts lågspänning och jag kan garantera att den gris som får sig en stöt inte provar igen. Det är bästa metoden att hålla dem borta just nu, säger Kent Johansson till Hallandsposten.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
1. Det finns... Anonym 2008-01-21


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews