Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Vildsvinsmässa på Ekebo


2011-03-04

På vildsvinsmässan i Ekebo finns möjlighet att testa hunden på en permobilgris.
Bild: Ulla Lodesten

På vildsvinsmässan i Ekebo finns möjlighet att testa hunden på en permobilgris.

Förra året arrangerades vildsvinsmässan på Ekebo för första gången och blev en succé. I år arrangeras mässan den 26-27 mars och erbjuder besökarna ännu fler utställare och spännande attraktioner.

– I stort sett alla utställare från 2010 året återkommer till årets mässa. Vi har skapat ett namn som den snabbast växande vildsvinsmässan i Sverige inom vårt område och har fått mycket god respons från alla utställare, skriver arrangörerna i ett pressmeddelande.

Fördubblade förväntningar
Mässans mål är att utställarantalet ska överstiga 100 företag och det ser ut som att det kan gå. Förra året var målet 40 utställare och arrangören kunde till slut räkna till 64 utställare.
Förra året kom över 2 500 besökare. I år räknar arrangörerna med minst det dubbla.
Ekebo ligger 20 minuter från Helsingborg. Mässan kommer därför även att marknadsföras i Danmark för att locka danska jägare att besöka mässan. Det kommer även att gå direktbussar till mässa. Mer information om bussarna finns på hemsidan www.vildsvinsmassan.se.

Mat och aktiviteter
– En av de stora behållningarna på mässor är maten. Vi kan redan nu lova att under Vildsvinsmässan 2011 kommer alla besökare kunna testa på unika maträtter som helgrillat vildsvin med potatiskompott, Heberleines vildsvins-kokkorv och vildsvinskebab, skriver arrangörerna.
Bland aktiviteterna erbjuds 300 meter skjutvall där besökare får provskjuta klass 1-vapen. Dessutom finns terrängbana för ATV, vapenauktion, skjutuppvisning, radiostyrt vildsvin att prova sin hund på, modevisning av jaktkläder, föreläsningar, show kitchen. Jägarnas Riksförbund i Skåne finns på plats och erbjuder bland annat trofébedömning.

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews