En tidning från Jägarnas Riksförbund © Jägarnas Riksförbund, Jakt & Jägare

Fredagen den 3 september 2010 - klockan 16:32

RSS-format
Vargobservationer från Vargobs.se Vargobservationer


Till Jägarnas Riksförbund
Till På G Extra


webvoter-omröstning
Vem skulle du rösta på om det var val idag?

Annat
Centern
Folkpartiet
Kristdemokraterna
Landsbygdsdemokraterna
Miljöpartiet
Moderaterna
Socialdemokraterna
Sverigedemokraterna
Vänsterpartiet

Se resultat

Sök Sökhjälp

Tipsa redaktionen
Skicka insändare

Förstasidan
Artiklar

« Föreg. Nästa »
























Lokal profil i Boden berättar:

”Jag planterade ut varg i Sverige”


Mikael Moilanen 2010-01-12

Eilert Gezelius i Boden berättar nu en historia som han burit på sedan början av 1970-talet. Han hävdar att han och hans kompisar planterade ut tio vargar i de norrbottniska fjällen.
Bild: Håkan Zerpe/Norrbottens-Kuriren

Eilert Gezelius i Boden berättar nu en historia som han burit på sedan början av 1970-talet. Han hävdar att han och hans kompisar planterade ut tio vargar i de norrbottniska fjällen.

Eilert Gezelius i Boden hävdar att han varit med och planterat ut vargar i Norrbotten.
– Vi var ett gäng naturputtar som verkligen ville rädda vargen. 1972 hämtade vi tio kanadensiska vargar i Nordnorge, säger Eilert Gezelius.
– Helt osannolik historia. Om det hade funnits något kanadensiskt blod i de svenska vargarna skulle vi ha sett det direkt, säger vargforskaren Olof Liberg i en kommentar.

Eilert Gezelius släpper "bomben" i en debattartikel i Norrbottens-Kuriren. Hans artikel är mycket kritisk till att den svenska regeringen tillåtit licensjakt på varg, som i Eilert Gezelius ögon är utrotningshotad. I ett stycke ganska långt ned i artikeln kommer avslöjandet:

Erkänner preskriberat brott 
”För övrigt kan jag erkänna en sak på ålderns höst och med brottet preskriberat. Under tidigt 1970-tal var jag själv med och finansierade samt placerade ut tio insmugglade ettårsvargar från Kanada via Nordnorge till Sverige. Allt i ett projekt vi kallade "Vargen hör hemma i Sverige (VHHS)”, skriver Eilert Gezelius.
Jakt & Jägare når honom på telefon i hemmet under förmiddagen.

• Du måste lägga fram bevis, annars kommer folk att kalla dig för mytoman.
– Alla här i Norrbotten vet vilken vurm jag känner för naturen. Vi var ett tiotal personer inblandade. Dom andra som var med i projektet kan berätta, men jag vet inte om dom vill. Folk får säga vad dom vill – jag vet i alla fall vad jag har varit med och gjort, säger Eilert Gezelius.

Kompisgäng
Han hävdar att han var en av ett tiotal personer i ett kompisgäng som tidigt på 1970-talet beslutade sig för att rädda den svenska vargen.
– Vi var väl vad man brukar kalla naturputtar, som såg uppgifter om att det bara fanns enstaka vargar kvar i Sverige. Nä, nu gör vi någonting – vi räddar vargen, sa vi.
Eilert Gezelius beskriver det som att någon i gänget hade kontakter med norrmän som kunde leverera kanadensiska vargar. Hurvida det verkligen var kanadensiska vargar vet inte Eilert Gezelius, han återger bara vad den norske kontaktmannen uppgav.

Skoterfirma sponsrade 
– Vi fick vi en lokal snöskoterfirma att sponsra med skotrar och slädar. Vi körde in i norra Finland och vidare till Nordnorge och avsatte tio dagar varje gång det var dags hämta vargar. Vi åkte till Finland först, eftersom det finns en gammal handelsled som är mycket bra att åka skoter på. Det är mest myrmarker berättar Eilert Gezelius.
Någonstans i närheten av Alta träffade Eilert Gezelius och hans kompisar de norska vargleverantörerna. Vargarna var lastade i burar, som lyftes på snöskoterkälkarna.

Släpptes ut två och två
– Jag skulle tro att vargarna hade varit sövda, för de var mycket loja. Men vi hade kött med oss och vi fångade möss och andra smådjur som vi matade dem med. Sedan släppte vi ut dem två och två, hona och hane tillsammans. Utsläppen skedde bland annat norr om Ritsen, uppe på fjället vid norska riksgränsen, säger Eilert Gezelius.

Rörde sig på nätterna
Han beskriver dessa expeditioner som försiktiga. De som deltog visste att verksamheten var olaglig och därför uppträdde man med samma försiktighet som exempelvis spritsmugglare och rörde sig bara på nätterna.
– Vi monterade bland annat bort regskyltarna och lysena på skotrarna, både fram och bak, för att inte bli identifierade.
Eilert Gezelius hävdar också att det fanns andra grupper med entusiaster, som planterade ut vargar i Dalarna och Värmland. Hans uppfattning är att omkring 30 vargar planterades ut vid olika aktioner i landet.
 
Lade själv 10 000 kronor
– Vi fick inte tag i några sponsorer som betalade för vargarna vi hämtade i Norge. Därför finansierade vi projeketet själva. Jag lade personligen 10 000 kronor ur egen ficka – det var väldigt mycket pengar på den tiden, säger Eilert Gezelius.
Vem är han då, denne man som nu sannolikt skapar stor uppståndelse i vargfrågan? Jo, han är född 1947 och har varit bosatt i Boden hela sitt liv. Människor som bor och verkar i staden, som Jakt & Jägare talat med, beskriver honom som en stor lokal profil. Han engagerar sig gärna i debatter på tidningarnas insändarsidor.

Mormor väckte intresset 
Redan som ung pojke väcktes hans intresse och fascination för vargen.
– Min mormor, som dog 1977, 97 år gammal, tog med mig ut och visade var varglyorna fanns när hon var ung. Hon berättade om hur människor i byarna ställde ut vargbloss intill boskapshagarna för att vargarna inte skulle ge sig på djuren, berättar Eilert Gezelius.

Gick i pension som informatör
I det militära var han spaningssoldat vid regementet i Boden och avancerade senare till truppbefäl. De sista 15 åren före pension tjänstgjorde han som informatör vid regementet.
En googlesökning visar att han omnämns som författare eftersom han skrivit flera lokalhistoriska böcker. Han uppges också inneha världens största samling med vykort med motiv från Boden.
Vid sidan om militärkarriären har han guidat människor vid expeditioner i vildmarken.

Överlevnadskurser 
– Det är en hel del skolklasser som jag tar ut i skogarna. Jag visar allt ifrån hur man tillverkar sin egen tvål och snaror till hur man gräver ned sig i en snöbivack. Jag tar också med mig riktiga entusiaster ut och då handlar det om överlevnadskurser, där deltagarna bara har de kläder de bär på kroppen och varsin kniv. Vi kan vistas i skogarna i en, två veckor, säger Eilert Gezelius.

• Men varför väljer du nu att berätta om din inblandning i den här utplanteringen av varg?
– På nåt sätt handlar det kanske om att jag vill berätta om det som jag burit inom mig. Det handlar också om att jag blir så förbannad när jag läser och hör om hur miljöminister Andreas Carlgren säger att man ska skjuta vargar för att rädda dem från inavel.
– Det måste komma fram att de svenska vargarna absolut inte kommer från endast tre individer. Då hade de aldrig överlevt utan varit döda i dag, säger Eilert Gezelius.

Liberg mycket skeptisk
Vargforskaren Olof Liberg tror dock inte ett smack på historien.
– Thomas Quick har enkänt en massa mord och i dag börjar vi se hur sant det var. Det här är en helt osannolik historia. Vi skulle på en gång kunna se om det fanns DNA från kanadensiska vargar i den svenska vargstammen. Det vi ser i DNA-proverna är att den svenska vargen kommer från Finland och västra Ryssland, säger Olof Liberg.

Står fast vid berättelsen
Eilert Gezelius står dock på sig och håller fast vid sin berättelse när journalister från alla möjliga medier ringer honom.
– Folk får tror vad dom vill – jag vet vad jag varit med om. För mig är det inte mer märkligt än när människor i dag föder upp berguvar och släpper ut, säger han.
I gamla lådor i hemmet har han bilder som han hävdar tagits under de expeditioner då vargarna hämtats i Norge.
– Jag har pratat med folk som är med på bilderna och de kräver att de inte publiceras utan att jag raderar ut deras ansikten helt, säger Eilert Gezelius.
Sista ordet lär inte vara sagt i den här historien...

Den här bilden ska vara tagen vid en av expeditionerna, då Eilert Gezelius och hans kompisar hämtade vargar i Nordnorge. Lappkojan på bilden var en övernattningsplats. <br /><br />
Bild: Privat

Den här bilden ska vara tagen vid en av expeditionerna, då Eilert Gezelius och hans kompisar hämtade vargar i Nordnorge. Lappkojan på bilden var en övernattningsplats.




 Kommentera      Tipsa en vän      Skriv ut


Kommentarer
94. Det får vara nog och Lyckseles kanadensiska vargar RFeynman 2010-01-23
93. RFeynman leif kihlström 2010-01-22
92. Leif Kihlström, kom det 40 vargtikar 1983-2004? RFeynman 2010-01-22
91. svar till RFeynman Leif Kihlström 2010-01-21
90. R "Anonym" Feynman Anonym 2010-01-21
89. Leif Kihlström, möjligheterna är flera RFeynman 2010-01-21
88. Kanadensiska vargar? Leif Kihlström 2010-01-21
87. Det vil alltid være noen som vil gjøre dette. Anonym 2010-01-20
86. Mycket hit och mycket dit feynman... Dalle 2010-01-20
85. Bra skrivet RFeynman. Kenneth Erikson 2010-01-19
84. jörgen bergmark, naturens grymheter och DNA-flytt RFeynman 2010-01-18
83. En allmän fråga jörgen bergmark 2010-01-18
82. R Feynman jörgen bergmark 2010-01-18
81. Coronation Island och Vad tillför vargen? RFeynman 2010-01-17
80. Alla arter påverkar väl andra arter jörgen bergmark 2010-01-17
79. Tack för upplysningen RF! Roslagsmormor 2010-01-17
78. URSPRUNGSKONTROLL? SOL 2010-01-16
77. Vargsmugglare Ingrid 2010-01-16
76. Roslagsmormor 2010-01-16 01:10 RFeynman 2010-01-16
75. Roslagsmormor, du måste sköta din egen nödvändiga utbildning själv RFeynman 2010-01-16
74. T-terrier, för mig…. Roslagsmormor 2010-01-16
73. Rfeynman, vilken lokalbefolkning…. Roslagsmormor 2010-01-16
72. Tyskterrier, utplantering av varg är en gammal idé RFeynman 2010-01-15
71. Ljus och skoterföre ! Hunden 2010-01-15
70. Enligt Mormor Tyskterrier 2010-01-15
69. Ja Dalle Knud Jessen 2010-01-15
68. Ni förnekare ska läsa reportaget Anonym 2010-01-15
67. Du är helt fel ute Lh... Dalle 2010-01-15
66. Ge oss mer Svensk varg är utdöd 2010-01-15
65. Dalle Lh 2010-01-15
64. Vilddjur Wilsons matte 2010-01-15
63. varg kristian 2010-01-14
62. Vilddjuret... Puff 2010-01-14
61. Vänta ni med och dela ut några medaljer... Dalle 2010-01-14
60. Vilddjur Wilsons matte 2010-01-14
59. Tack Krister Persson Roslagsmormor 2010-01-14
58. Inplantering av varg RFeynman 2010-01-14
57. Stor skillnad RMM och Krister Calle Seleborg 2010-01-14
56. Det är bra att en del är ärliga! Sven Eriksson 2010-01-14
55. Ursäkta, RMM Krister Persson 2010-01-14
54. Jaha, så går det….. Roslagsmormor 2010-01-14
53. sanheten Steinar Skraastad 2010-01-13
52. Vilddjur Wilsons matte 2010-01-13
51. Tack RMM men Tony H. 2010-01-13
50. Tack för erkännande Anonym 2010-01-13
49. Betr registreringsskyltar BeRgan 2010-01-13
48. Ja herregud ja Anonym 2010-01-13
47. RMM ursäkta mig jörgen bergmark 2010-01-13
46. Det är roligt med livlig fantasi... Anonym 2010-01-13
45. Inplantering av varg Örnen 2010-01-13
44. Regskyltarna.. Puff 2010-01-13
43. Var är bilderna? Anonym 2010-01-13
42. En funderingar Osado 2010-01-13
41. Nordens arks.. jonte,värmland 2010-01-13
40. Om nu detta är sant Tyskterrier 2010-01-13
39. Pernilla! A.Hellberg 2010-01-13
38. Oavsett ursprung Classe W 2010-01-13
37. Trovärdigt eller inte... John E Mårdner Lycksele 2010-01-13
36. Angående Gezelis trovärdighet... J Andersson Västerbotten 2010-01-13
35. pernilla hedblom 21:34 no ulv 2010-01-13
34. NORSK VARGDOKUMÄNTÄR LJUGER INTE !? anonymvärmlänning 2010-01-13
33. 1973 Daniel 2010-01-12
32. Hur man än vänder och vrider på det. Calle Seleborg 2010-01-12
31. Jörgen Bergmark…… Roslagsmormor 2010-01-12
30. hmmmmmm Lars olanders 2010-01-12
29. Ja se vargkramarna! Anonym 2010-01-12
28. Hmm pernilla hedblom 2010-01-12
27. Anonym 2 D Anonym 2010-01-12
26. Forskare?? Bengan 2010-01-12
25. För ca 17-20 års sen. Anonym 2 D 2010-01-12
24. Mer som vet!!!! Anonym 2010-01-12
23. RMM jörgen bergmark 2010-01-12
22. hmm.. Magnus L 2010-01-12
21. målsättningen igår ? Anonym 2010-01-12
20. Ingen överraskning Sorken 2010-01-12
19. Trodde det var bevisat? Ungjägare 2010-01-12
18. Var är bilderna? Anonym 2010-01-12
17. Hur var det nu Roland 2010-01-12
16. Hmmm Anders Åberg naturfotograf 2010-01-12
15. Underhållande. Anonym 2010-01-12
14. Registreringsskyltar på skotrar Phazer 2010-01-12
13. Fram med bevis! Hunden 2010-01-12
12. Hon berättade... Anonym 2010-01-12
11. Men Calle Seleborg Anonym 2010-01-12
10. Äntligen Lass 2010-01-12
9. Enbart skrattretande!! Jösses 2010-01-12
8. Så småningom kommer sanningen fram. John E Mårdner Lycksele 2010-01-12
7. det kommer säkert flera, Leif karlsson älvdalen 2010-01-12
6. OJ OJ OJ!!! Anonym 2010-01-12
5. Utplantering Skaraborg 2010-01-12
4. JA HA johansson 2010-01-12
3. Jag undrar….. Roslagsmormor 2010-01-12
2. Hur som helst Calle Seleborg 2010-01-12
1. Det vi alla som försökt förstå viste Sixten Johansson Boden 2010-01-12






Alternative content

























Jakt & Jägare
Ansvarig utgivare:   Anders Ljung
Webmaster:   Anders Ljung
Redaktion:   Johan Boström, Anders Ljung, Mikael Moilanen, Marie Pott, Dan Törnström


Skapad med Textalk Webnews Textalk Webnews