›
Tipsa oss om nyheter!
›
Skriv en insändare
Hem
Kontakta redaktionen
Annonsering
Till Jägarnas Riksförbund
Jägarmarknaden
Jaktforum
Jaktfilmer
RSS
Aktuellt
Jaktfilmer
Jakt
Fiske
Hundar
Vapen & utrustning
Notiser
Debatt
Ledare
Genom kikarsiktet
Krönika
Förbundsnytt
Månadens Lindström
Viltliv
Böcker
Receptet
I Jakt & Jägare
Så bedöms läsarkommentarer
Potocniks spökskrivare
Av Anders Ljung
2012-02-09
Kommentera artikeln
Rubrik
Text
Signatur
Nedanstående uppgifter skickas endast till redaktionen
Den som skriver en läsarkommentar måste ange sitt riktiga namn till redaktionen. Men den som vill ha kommentaren publicerad anonymt med en signatur har en lagstadgad rätt att få sin identitet skyddad.
Namn
Telefon
E-post
För att skydda tidningen mot skräpinlägg, måste du manuellt mata in en femsiffrig kod för att kunna skicka kommentaren.
Verifieringskod
Mata in koden som du ser ovanför:
Totalt 17 kommentarer
«
Visa hela artikeln
17. Medborgare bortkopplade
Av Mats Jangdal
2012-03-04 19:11
Jag har skrivit en serie artiklar på min sida där jag tittat på forskning som visar hur hur folket i EU kopplats bort från sina egna angelägenheter. Det är därför inte underligt att det som Ljungs artikel beskriver händer.
http://www.frihetsportalen.se/2012/03/byrakratisk-tankesmedja
/
16. #11
Av Kolar´n
2012-02-11 21:49
Om rätt ska vara rätt, skulle vi skjuta varje varg som sticker ut näsan inom synhåll från bebyggelse. Ett utmärkt första steg mot en hållbar rovdjurspolitik och något som ändå är skuggan av acceptans för vargarna, utom spottavstånd från Rovdjursföreningens kansli i Stockholm.
15. Lag
Av RS
2012-02-10 18:21
EUlag för skyddsjakt på varg. Jag undrar,hur många HUNDRA sidor kan den omfatta. HOTA och HOTA det har "DOM" fått lära sig i Bryssel.NI FÅR BÖÖTA om NI inte LYDER OSS.DIKTATUR,DIKTATUR.
14. No. 11 Djurvän
Av Västmanlänning
2012-02-10 14:20
Länsstyrelserna är inte bemannande med en majoritet av jägare. De grupperingar som organiseras av länsstyrelserna runt rovdjur är tillsatta med representation från olika intressegrupper däribland jägare men dom är inte i majoritet.
Polismyndigheten ska i sitt utövande vara neutral och poliser får inte ha sådana privata särintressen så att dom kan misstänkas för jäv och det är vad Anders skriver om.
Med andra ord så jämför du äpplen och päron.
I övrigt delar jag helt Anders analys och vi har inte sett slutet eller ens början till slutet på vargfrågan, var det slutar får vi väl se.
13. Djurvän
Av Undrande
2012-02-10 11:13
Vilka är de jägare i majoritet som sitter i länstyrelserna? Du behöver inte ange förnamn det räcker med efternamn och befattning.
12. STAD ÄR BRA – LANDSBYGD ÄR SKIT
Av Kenneth Erikson
2012-02-10 10:03
Vi lever i ett oerhört komplicerat och sårbart samhälle. Ett aktuellt problem som kan sänka hela EU är Greklands sorglösa leverne som nu skall betalas av någon. Orsaker till olika kommande kriser kan vara jordens överbefolkning, klimatkatastrofer, sjukdomsepidemier och mycket mer. Listan kan göras lång.
Vi som väljer att leva på den svenska landsbygden måste respekteras av den övriga befolkningen och det av flera orsaker. Tänk tanken att datorerna slutar fungera, elleveransen uteblir och drivmedelsförsörjningen bryter ihop. Vilka är det då som trots allt kan fortsätta att leva? Jo det är vi på landsbygden för vi kan ordna egen uppvärmning, skaffa råvaror till egen mat, ordna egna transporter och kanske ha en egen vindkraftsnurra samt ha en ko och en häst.
Vad gör då stadsbefolkningen vid en kris? Jo de kommer likt ett lämmeltåg ut till oss på landsbygden för att få akut hjälp. Då kanske vi låser våra dörrar för de vilsna stadsborna och hänvisar dem till EU för där kan de säkert få hjälp.
Så kan det komma att bli i Sverige. Snälla beslutande politiker låt oss slippa detta framtidsscenario. Stad och landsbygd måste hålla sams och den nu pågående utvecklingen måste hejdas.
LEDANDE POLITIKER MÅSTE NU VISA ATT DET FINNS FÖRSTÅNDIGA OCH DUGLIGA LEDARE I SVERIGE SOM VÄRNAR SVERIGE FÖRE EUROPEISKA UNIONEN.
PS! Mycket mycket bra, Torparanalysen. DS.
11. Dubbelmoral på hög nivå!
Av Djurvän
2012-02-10 09:48
Om vi nu ska ha en majoritet av jägare i landets länstyrelser, så ska det nog inte gnällas på polismyndigheten. Vi ska följa lagar när det gäller det som är negativt för jägarkåren, men däremot inte när det är positivt. Vem som helst kan räkna ut att skyddjaktbesluten blir betydligt fler när det är jägare som får bestämma. Rätt ska vara rätt!
10. Tack ! Anders Ljung
Av Dalajägare
2012-02-10 08:22
Anders Ljung har helt rätt i sina påståenden. Här kan man också se ett klart trendbrott av den "mesiga svensken". Det finns alltid en gräns av vad folk tolererar av översitteri och myndighetsmissbruk. Folket är inte till för myndigheten utan tvärt om. Dessutom missbrukas landets gemensamma skattepengar på ett hänsynslöst sätt när allt annat viktigare får gå på sparlåga. Att sedan låta besluten påverkas av vilseledda okunniga EU-politiker hundratals mil från problemen gör inte saken bättre. Om inte myndigheter och politiker börjar lyssna på folket i denna fråga kan dom redan nu börja planera för utbyggnad av landets fängelser och vi har skapat en ny diktaturstat att visa upp för omvärlden.
9. illavarslande läsning
Av Ulf Schröder, Sälen
2012-02-10 08:16
Det är en skrämmande läsning Anders Ljung framför. Men så här är ju verkligheten, det är så abstrakt att många har svårt att få grepp om hur jäkla illa ställt det är.
Sveriges regering har så fullt upp att vara duktiga, Inför en grupp europeiska tjänstemän som endast ser till sitt, Att de helt missar att se till vårt bästa.
Tanken med vårt EU medlemskap är väl inte att vi skall bli nått vi inte kan bli?
Sverige måste få utvecklas på de premisser vi själva anser vara de bästa för oss.
Sverige måste slå vakt om sitt unika landskap bland annat, Ett kulturlandskap som gör vilken syd Europe som helst, grön av avund.
Hela Sverige måste tillåtas leva, och framför allt Landsbygden måste blomstra, För det är inte i "Betong djungeln" vi hämtar våra matråvaror.
Tack Anders Ljung, och all dina medarbetare som gör ett strålande jobb. Ni skildrar sanningen och de konsekvenser som förd politik innebär.
8. Tack Anders Ljung och din tidning!
Av Classe Bäck
2012-02-10 07:16
Det är märkligt att media med i stort sätt bara ett undantag, Jakt & Jägare, inte belyser den katastrof som har skapats av riksdagen, Naturvårdsverket och länsstyrelser. Ge aldrig upp att rapportera sanningen även om den är obekväm.
7. Ord och inga visor
Av Kenneth Erikson
2012-02-09 23:28
Här har samvetet talat, BRA.
Och makten får välja, ska de välja uppriktigheten eller slickandet?
6. Tack Anders
Av Intressant konflikt
2012-02-09 23:13
Fast jag helst sluppit läsa det. Ruskiga tider...
5. Fortsätt hålla ryggen rak
Av Torparanalysen
2012-02-09 22:52
Tack Anders för klarspråk.
Det finns ett enkelt uttryck för Svenska politikers hållning i rovdjursfrågan - FEGHET. I rädsla att förlora röster överlåter de till tjänstemän att sköta rovdjurspolitiken. NVV, länsstyrelser stödorganisationer/propagandaorgan som SNF, SRF, WWF m.fl. har helt infiltrerats av ekosoferna som får husera i lugn och ro som de vill, naturligtvis med statsbidrag. Detta kommer att sluta med en katastrof. Tyvärr är det nog så att ju tidigare desto bättre. "The point of no return" har förmodligen redan passerats.
Med en 20- till 40-procentig förökningstakt får vi en mycket brant exponentiell tillväxtkurva. Tänk dig bara om du hade pengar investerade med en stadig 40 % ränta på ränta. Det naturliga för oss människor är att tänka i lineära tillväxtfunktioner. Men så förhåller det sig inte med vargstammen.
Visst måste vi ta fighten med EU som du säger Anders. Men det är ingen idé att börja fightas i EU-domstolen om vi inte först har städat framför egen dörr. Med det menar jag att våra egna politiker först måste förstå allvaret i situationen och sen helhjärtat ställa upp i den fighten. Annars bär det åt helsike där också. Det som sker nu - att skicka SJF till ”Sputnicken” i Bryssel - är livsfarligt.
De viktigaste påtryckarorganisationerna är i nämnd ordning LRF, SJF , JRF, SKK o.s.v. Innan dessa organisationer har rätat på ryggen och vågat säga sanningen kommer inget att hända. Så brukar det fungera i Sverige.
Vad är då sanningen? Jo, varg kan inte leva i kulturlandskap med människor. Vargen behöver vildmark för sitt naturliga levnadssätt. Detta visste människor för 150 år sedan. Då fanns inte heller ekosofin som religion. Nu har vi haft 150 år av glömska, 50 år av ekosofisk propaganda. Kombinera detta med en enorm urbanisering som fjärmar människor från verkligheten på landsbygden.
Resultatet har blivit att vi nu sitter med en totalt okunnig väljarkår, vad beträffar vargens skadeverkningar. Detta tillsammans med en övertro på forskare, som kanske i första hand månar om sina anslag i stället för människors väl och ve. Vilken cocktail att ta hand om.
Enda möjligheten jag kan se är att vi genomför ett gigantiskt folkbildningsprojekt. Det handlar alltså om att för människor berätta om vargens skadegörelse och farlighet, sakligt, faktiskt och lugnt. Man förstår inte vargens påverkan på sitt liv förrän man har den nära sig. Innan dess går det hur bra som helst att vifta bort problemen och hänvisa till forskarnas ”kloka” råd om hur olika situationer skall hanteras.
Vilka kan driva ett sådant projekt? Jo naturligtvis de intresseorganisationer som organiserar de drabbade människorna, alltså de organisationer jag nämnde ovan. Har de gjort så? Nej, nej och åter nej.
Ett undantag dock, och det är Jakt & Jägare. Ni har nu kämpat på i flera år och publicerat praktiskt taget varenda rovdjursnyhet i Sverige. Priset har varit att ni/vi blivit kallade extremister. Det bästa initiativet hitintills på kunskapsspridning är
www.vargfakta.se
.
Första utmaningen, långt innan vi går till EU, är att se till att våra intresseorganisationer förstår problemet och agerar fast och helhjärtat. Det kommer att ta tid, kanske fem år till innan den förståelsen är planterad. Det kräver rak rygg och hårt jobb!
4. Samma text på Nordulv!!! Katastrof!
Av Gunilla Grönvall/Naturdemokraterna.se
2012-02-09 22:28
Googlar man på ett stycke ur texten på eu-kommissionens sida hittar man exakt sammma text hos Nordulv...
Tvi vale.
3. Öjdå
Av Glesbygdsbo
2012-02-09 22:21
"Polismyndigheten låter både expoliser och anställda agera i medborgargardet APU i jakt på illegal jakt i Rialareviret, helt i strid med lagen om offentligt anställda. "
Och vad jag vet så har polismyndigheten granskad detta fallet och inte funnit något att klandra dessa poliser för, men det passar väl inte in i redaktörens världsbild, även om det är sanningen.
Redaktionell kommentar:
Det är precis som jag konstaterar i krönikan, APU-poliserna tillåts fortsätta trots lagstiftningen:
http://www.jaktojagare.se/apu-poliser-forsoker-stoppa-granskning
Bland annat skriver polismyndighetens chefsjurist följande apropå APU-polisernas fritidssyssla:
”Aktiviteter som har direkt anknytning till polisverksamhet- t.ex. sådana som innehåller inslag av bevakning och/eller civil olydnad är självklart -enligt bl.a. 7§ LOA- inte tillåten för dig som offentligt anställd polisman.”
Vad polismyndigheten kommit fram till och vad lagstiftningen säger är alltså två olika saker. Det är det som är allvarligt för myndighetens trovärdighet, att poliser tillåts ”privatspana” i ett medborgargarde.
Anders Ljung
2. Dessutom...
Av lars
2012-02-09 22:00
...så verkar det som om myndigheterna vill ha ett "krig" och det kommer de att få också. Absolut alla jag känner är totalt uppgivna inför myndigheternas agerande. Ingen har något uns av förtroende kvar. Frågan är ju om deras agerande är medvetet eller ej? Är de så korkade att folk stillasittande får sina liv slås i spillror utan att reagera? Dessutom är det jävligt irriterande med denna tystnad från myndigheternas sida. De kommenterar sällan eller aldrig sin beslut eller göromål. De förklarar aldrig VARFÖR de gör det de gör med flyttar, inplanteringar o annat tok. De talar aldrig om den totala kostnaden, ansvariga politiker försvarar inte heller deras vansinniga beslut, ej heller varför folk på landsbygden sa behöva stå ut med varg och vad de tillför...
1. Vi...
Av lars
2012-02-09 21:52
...riskerar inte att hamna där artikelförfattaren skriver om. Vi är redan där. Jag har totalt noll förtroende kvar för samtliga länsstyrelser, narurvårdsverk samt ALLA politiker i riksdagen. Jag och många med mig riskerar att ta lagen i egna händer och göra rent på varg oavsett vad myndigheterna säger och gör. Dessutom är den politik rent förödande för vargen själv. Hade det tillåtits jakt på varg är jag säker på att de flesta jägarna hade knorrat något, men trots det följt de regler o lagar som finns. Nu när inget förtroende finns kvar, så riskerar vargen att försvinna på riktigt, och det var väl inte det som var deras avsikt? Eller?
Dela
|
Mest kommenterade denna vecka
webvoter-omröstning
Laddar du din egen ammunition?
Ja
Nej
Se resultat
Länkar
Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare
På G Extra
Statligtjaktkort.se
Jägarnas Blogg
Alternative content
Skapad med Textalk Webnews