Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Norska myskoxar dör som flugor

Av Marie Pott 2012-08-27


Kommentera artikeln

Rubrik


Text


Signatur



Nedanstående uppgifter skickas endast till redaktionen

Den som skriver en läsarkommentar måste ange sitt riktiga namn till redaktionen. Men den som vill ha kommentaren publicerad anonymt med en signatur har en lagstadgad rätt att få sin identitet skyddad.

Namn


Telefon


E-post



För att skydda tidningen mot skräpinlägg, måste du manuellt mata in en femsiffrig kod för att kunna skicka kommentaren.

Verifieringskod


Mata in koden som du ser ovanför:




Totalt 10 kommentarer « Visa hela artikeln
10. Vad säger ni om detta?
Av Kenneth Erikson 2012-08-28 18:33

Nej, vi ska inte satsa slantar på arter som är på väg att dö ut. Anledningen är att ingen art på jorden är, av någon, garanterat ett evigt liv. Samtliga arter har att förhålla sig till aktuella förhållanden och villkor och höjer Gaija (slumpen i universum) medeltemperaturen på jorden är det bara att acceptera. Vare sig myskoxarna eller fjällräven är nödvändiga för övriga arters överlevnad. Så har det varit från tidernas begynnelse. Se det nyktert och klokt, det finns ingen mening med livet eller utvecklingen. Om nu någon misstycker till detta påstående, så varsågod att förklara hur det ligger till, och vem som bestämt ordningen.

Apropå jordens ökande medeltemperatur, om det är människans orsak eller inte spelar ingen roll. Det har hänt tidigare, de odlades vete på Grönland för tusen år sedan.
Att satsa pengar på varg däremot, är så korkat att ingen förstår.
9. H-O Hansson
Av MartinJ1 2012-08-28 14:33

Förmodligen går det inte få fram exakta siffror men nog borde någon med koll och energi komma någorlunda nära för att man skulle kunna få en grov uppskattning vilket kan räcka långt det också.
8. SMSL Thailand
Av Hans-Ove Hansson 2012-08-28 13:05

Givetvis vet jag vilken art som är mest hotad. Bor dessutom i Härjedalen,Jag ville bara belysa den vansinnigt snedfördelade prioriteringslistan över Sveriges olika arter. MARTIN J1. Undrar om det ens går att få fram korrekta siffror, Skulle tro att vissa krafter gör allt för det skall tystas ner.
7. Statistik?
Av MartinJ1 2012-08-28 10:10

Finns det någon statistik eller fakta över hur mycket olika djur kostar staten dvs hur mycket av våra skattemedel som läggs på olika djurarter och då framför allt för de djurarter som anses hotade?
Vore ju kul med en jämförelse dels totalt per art men också hur mycket det blir per individ då det ger ett mått på hur mycket man satsar egentligen.
Naturligtvis bör man ta med både kostnader och intäkter om nu sådana finns.
Borde väl ge ett bra diskussionsunderlag till Sveriges fortsatta viltförvaltning om någon orkar ta fram dessa siffror.
6. Djurvän
Av Per 2012-08-28 06:39

Hur reagerar du nu, tycker inte du att man borde satsa pengar på dessa djur i stället för vargen som det finns hur mkt av som helst och bara ställer till oreda. Ett annat ex är vår fjällräv det skrivs det aldrig om bland rovdjursvännerna. Skäms på er. Skicka dit APU poliserna kanske något som inte står rätt till.
5. 7 mot minst 400
Av Blazer 2012-08-27 21:09

Hur i hela friden kan resurserna va så in i he...e snefördelat..... Varför är det så tyst om myskoxarnas situation?
4. Jag hoppas verkligen..
Av Nykomling 2012-08-27 19:34

Att det pumpas in pengar och insatser för myskoxarna som det bara finns ca 30.000 av i hela världen.
Vargkassan verkar ju bottenlös så man kan ju ta en slant därifrån då vargarna i alla fall är ca 170.000 fler på jordklotet.

Det vore ju en fördel om pengarna fördelades bättre och där de behövs.
3. Svar till Hans-Ove Hansson inl.nr 2
Av SMSL-Thailand. 2012-08-27 19:19

Som svar på din fråga. Myskoxen är mest hotad naturligtvis.
2. Martin j1
Av Hans-Ove Hansson 2012-08-27 17:23

Jo kunde du förse myskoxarna med i ordningen, huggtänder,klor, och krokig näbb så skulle det läggas miljonbelopp på att rädda dom, men tyvärr så har dessa fantastiska djur inget av ovan nämnda utrustning, så därför lämnas dom i stort sett åt sitt öde. Privatpersoner och olika fonder hjälper till en del men långt ifrån vad som behövs.Skulle tro att varje genetiskt värdelös varg i Sverige ensam får mer pengar av staten än flocken som finns i Härjedalen. Var finns logiken? Och vem av dom 2 är mest hotad???
1. Kostnad?
Av MartinJ1 2012-08-27 16:26

Hur mycket pengar kostar myskoxar i förhållande till vargar och vilken är mest hotad?
Dela |

Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Laddar du din egen ammunition?

Ja
Nej

    Se resultat




Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden












Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Producerad med Textalk Webnews