›
Tipsa oss om nyheter!
›
Skriv en insändare
Hem
Kontakta redaktionen
Annonsering
Till Jägarnas Riksförbund
Jägarmarknaden
Jaktforum
Jaktfilmer
RSS
Aktuellt
Jaktfilmer
Jakt
Fiske
Hundar
Vapen & utrustning
Notiser
Debatt
Ledare
Genom kikarsiktet
Krönika
Förbundsnytt
Månadens Lindström
Viltliv
Böcker
Receptet
I Jakt & Jägare
Så bedöms läsarkommentarer
De vägrar plombera fällda älgar
Av Marie Pott
2012-09-03
Kommentera artikeln
Rubrik
Text
Signatur
Nedanstående uppgifter skickas endast till redaktionen
Den som skriver en läsarkommentar måste ange sitt riktiga namn till redaktionen. Men den som vill ha kommentaren publicerad anonymt med en signatur har en lagstadgad rätt att få sin identitet skyddad.
Namn
Telefon
E-post
För att skydda tidningen mot skräpinlägg, måste du manuellt mata in en femsiffrig kod för att kunna skicka kommentaren.
Verifieringskod
Mata in koden som du ser ovanför:
Totalt 7 kommentarer
«
Visa hela artikeln
7. Hur tänker Lars-jon ?
Av Jonas
2012-09-03 20:40
Man kan tänka att köttet kom i alla fall till nytta,i stället för en skithög nersparkad i diket.
6. Jag kanske ska kolla med redaktionen….
Av Kerstin Fredin
2012-09-03 19:42
…..om jag kan använda ett annat namn när jag skriver inlägg som inte rör rovdjur. Här verkar du ”Lokungen”, strunta totalt i vad jag skrivit, och tittar bara på vem skribenten är.
Jag svarar f ö bara för det jag själv uttryckt. Andra får svara för det dom skriver eller uttalar, men du själv kanske kan skriva under på vad alla som säger sig vara jägare, skriver här?
5. Pengar
Av Fredde
2012-09-03 18:04
Det är ju ganska mycket pengar i varje älg. Många samebyar säljer ju alla älgar direkt till slakterier. Hur de inom samebyns fördelar älgar är lite olika men ofta per familj/jägare så att alla ska få lika inkomster. I praktiken har ju varje familj jagat som de velat. Ingen familj kommer ju upp i hela tilldelningen för samebyn. Nu blir det ju genast känsligare då man redan innan jakten ska besluta hur många brickor var och en ska ha. Senast var det ju ett exempel där man inte ville räkna kvinnor.
4. Kerstin
Av Lokungen
2012-09-03 16:19
Jag tycker du ska ta och tänka i samma banor om vad vi tycker om Era uttalanden i vargfrågan. Ni verkar ju inte speciellt lyhörda i den frågan. Konklusion. Inte kasta sten i glashus
3. Hur tänker han här?
Av Kerstin Fredin
2012-09-03 14:00
CITAT Om en sameby skjuter fler älgar än den blivit tilldelad kan den inte bli fälld i en civil domstol, säger Lars-Jon Allas……SLUT CITAT Dessutom tänker han jaga som vanligt, och då kan man fråga sig vad han menar med det.
Tilldelningen är väl avpassad både med hänsyn till skogskador och för att hålla älgstammen på en jaktbar nivå – eller?
Fast motståndet emot plomberingen blir mer begripligt om man tror att man inte behöver följa lagar och förordningar som gäller oss andra i landet.
Jag undrar vad de icke renägande samerna säger om uttalanden som dessa?
2. Erik Gustavsson
Av Old Ox
2012-09-03 13:50
Det är möjligt att älg och rovdjur räknas som statens! Men du och länsstyrelsen är väl inte staten! Men det är väl så att ni lyder under staten!
1. Statens vilt
Av Läs på!
2012-09-03 13:29
Älg är inte statens vilt! Ytterliggare ett exempel på länstyrelsens okunskap! Statens vilt vad det gäller däggdjur är:björn, varg, järv, lo, myskoxe, fjällräv, utter och valar enligt Naturhistoriska riksmuseet
Dela
|
Mest kommenterade denna vecka
webvoter-omröstning
Laddar du din egen ammunition?
Ja
Nej
Se resultat
Länkar
Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare
På G Extra
Statligtjaktkort.se
Jägarnas Blogg
Alternative content
Skapad med Textalk Webnews