Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Hövding vädjar om svinsamverkan

Av Marie Pott 2012-09-21


Kommentera artikeln

Rubrik


Text


Signatur



Nedanstående uppgifter skickas endast till redaktionen

Den som skriver en läsarkommentar måste ange sitt riktiga namn till redaktionen. Men den som vill ha kommentaren publicerad anonymt med en signatur har en lagstadgad rätt att få sin identitet skyddad.

Namn


Telefon


E-post



För att skydda tidningen mot skräpinlägg, måste du manuellt mata in en femsiffrig kod för att kunna skicka kommentaren.

Verifieringskod


Mata in koden som du ser ovanför:




Totalt 14 kommentarer « Visa hela artikeln
14. #13
Av AnderS 2012-09-25 13:24

Vari består lyxen att ha marodörer på markerna som orsakar stor ekonomisk skada? Men trevligt du lyckades hålla dig till svinen i ett helt inlägg. Ännu trevligare var det om de du kallar jägare slutade utfodra svinen.
13. Hoppas...
Av Wempan 2012-09-24 18:04

...Peter och Anders S att ni förstår lyxen att ha så mycket vilt på de marker ni jagar att ni tycker det är dyrt med trikinprover (inte ens fällavgifter) att ni hädanefter inte uttalar er. Men näsan brukar sällan vara längre än hur ens plånbok drabbas.
Jag önskar inget hellre än att jag hade haft den lyxen att behöva be mina jaktbröder om hjälp för att jag hade för mycket vilt på de marker jag jagar. Om jag var tvungen att betala 150:- för det vilt de sköt och samtidigt kunde sälja köttet (vilket en privat person kan göra) för mångfallt det belopp det det kostar att besiktiga det. Näe sån lyx finns inte i våra län. En få va glad att man har hunden med sig hem efter en tom tur i skogen som saknar glädje.
12. Hur
Av Wempan 2012-09-24 17:03

tänker ni Peter och Anders S? Ni ifrågasätter jaktbröders talan att vilja ta med roten i och om vi kommer att ha fortsatt jakt i sverige. Om ni tängte utanför bubblan ni sitter i funderar över om det vi håller på med är värt att räddas kanske även ni kommer till en slutsatts (förhoppningsvis) Att vargfrågan är och förblir det problem som måste lösas. Allt annat kan vänta och som jägare anser jag inte gris vara ett stort problem. Men som markägare ja. Med andra ord får markägaren sluta klaga om han/hon tycker gris vara ett problem och kanske hjälpa till med vargfrågan först.
Att ens tycka 150 Spänn är för dyrt för ett trikinprov och samtidigt klaga på att de som tappar sina hundar är tjatiga. 7000 spän i ersättning för en vargdödad hund! Täcker inte ens inköp av en ny valp av det sämre slaget. Näe ni jag tycker ni borde omfokusera. Om 150 spänn är för dyrt har jag inga ord.
11. #7 och 9
Av R-Hamilton 2012-09-24 10:08

Eftersom vargens påverkan på vilt och jakt är så stor, åtminstone i mellansverige, så får ni nog finna er i att den dyker upp i diverse trådar..
10. Peter
Av Skade 2012-09-23 10:41

För mig är avgiften för trikinertest en lyx.
Att sälja kött ifrån en tom skog går inte.
I naturen hänger allt ihop. Därför SKALL vargen alltid tas med och med alla medel motas. Grisen är ett ypperligt instrument i debatten. Se senaste jaktkortet ifrån NV, en halv sida om grisjakt.
Det tråkiga är när jägarbröder inte kan se längre än sitt eget pass. Om dom gjorde det skulle vi alla kunna ha sådan lyxproblem som avgift till trikinertest.
Sent ska syndaren vakna och jag önskar att vi skulle ha lyssnat på värmlänningarnas rop på hjälp för 25 år sen.
Tyvärr kommer vargen att påverka oss alla tidsnog. Så man kan lugnt säga att det brinner i knutarna men utan en enad jägarkår kommer bara våran undergång närmare medans aktivisterna utbringar segerskål efter segerskål.
9. Tack.
Av AnderS 2012-09-23 09:55

Håller fullständigt med #7.
8. Drömmen
Av Gustav 2012-09-22 11:19

Hamilton, vilken härlig dröm, jag skrattar så tårarna rinner, KANON
7. Varg hit varg dit
Av Peter 2012-09-22 01:44

Kan ni ge er med att dra in vargen i allt. Blir så satans trött på att vargen alltid dras in i alla samtal rörande annat vilt.

Denna artikel handlar om vildsvinet! Håller då till det!

Redaktionen borde inte tillåta kommentarer gällande vargen om det inte är en artikel om vargen.
6. Viltstängsel
Av Peter 2012-09-22 01:41

Vill ni inte ha vildsvin på vissa platser så sätt upp viltstängsel.

Så svårt var det med det.
Bönderna kommer inte ta in okända jägare att jaga gratis, så ser faktiskt verkligheten ut.
Sen gnäller de om att vildsvinen förstör grödan.

Sänk priset på trikinprov.
Blir dyrt i längden då man inte får sälja vidare köttet som privatperson.
5. Inget kymmer...
Av patrik 2012-09-21 19:33

.. om alla snikna markägare söder om Dalälven bjöd till på jakten så skulle grisen hållas efter betydligt bättre. vi är ett gäng som brukar "köpa" bockjakt i Linköping vart år, där har man tidigare sålt även grisjakt men from iår var det fritt fram att gratis skjuta av gris . Det är att ta ansvar gubbar !
4. Inte en...
Av Skade 2012-09-21 17:44

...gris skulle jagas eller skjutas om jag fick bestämma. Lägg ner all älgjakt och grisjakt sen invänta aktivisterna Erlandsson och Ek.
Se Norge, fri vargjakt är inte långt borta.
Vi har ILLEGALT inplanterade varghybrider och vad gör staten? Kör strutstricket och låter NV samt LST hållas i sin iver att behålla jobben medans landsbygden går under.
3. Dalahövdingen!
Av R-Hamilton 2012-09-21 17:35

Jag drömde i natt att Maria Norrfalk kallade in berörda parter i Dalarna för att försöka begränsa den exploderande vargstammen...
Hennes bidrag var att skänka de blå/gula band hon brukar klippa vid invigningar, och tillverka lapptyg av dem som skulle leda vargarna mot skyttarna..
Ja se det var en dröm det..
2. Skit i pengarna
Av otto 2012-09-21 11:41

Om markägarna är generösa och låter jägare sitta gratis mot att markägare o jägare dela på köttet så försvinner mycket av problemet
1. gyllene förhandlingsläge
Av gicklas 2012-09-21 10:49

fri jakt på varg i utbyte mot ökad jakt på vildsvin, det är jägarna som har avtryckarna och avgör
Dela |

Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Har du en hund i ditt hushåll?

Ja en i familjen
Jag har egen hund
Nej

    Se resultat




Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden











Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Producerad med Textalk Webnews