›
Tipsa oss om nyheter!
›
Skriv en insändare
Hem
Kontakta redaktionen
Annonsering
Till Jägarnas Riksförbund
Jägarmarknaden
Jaktforum
Jaktfilmer
RSS
Aktuellt
Jaktfilmer
Jakt
Fiske
Hundar
Vapen & utrustning
Notiser
Debatt
Ledare
Genom kikarsiktet
Krönika
Förbundsnytt
Månadens Lindström
Viltliv
Böcker
Receptet
I Jakt & Jägare
Så bedöms läsarkommentarer
Björn misstänks ha skadat två hästar
Av Mikael Moilanen
2012-10-07
Kommentera artikeln
Rubrik
Text
Signatur
Nedanstående uppgifter skickas endast till redaktionen
Den som skriver en läsarkommentar måste ange sitt riktiga namn till redaktionen. Men den som vill ha kommentaren publicerad anonymt med en signatur har en lagstadgad rätt att få sin identitet skyddad.
Namn
Telefon
E-post
För att skydda tidningen mot skräpinlägg, måste du manuellt mata in en femsiffrig kod för att kunna skicka kommentaren.
Verifieringskod
Mata in koden som du ser ovanför:
Totalt 7 kommentarer
«
Visa hela artikeln
7. Skatteverket
Av Mats
2012-10-09 12:50
Till saken hör att Skatteverket på senare år blivit mycket mer servicevänligt och har förenklat byråkratin för sina kunder. Därför har de stigit i anseende.
Till skillnad från Jordbruksverket, Naturvårdsverket och Länstyrelserna...
6. Suckar högre
Av Hillman
2012-10-08 22:59
Den där jädra skatten är då alldeles för hög tycker jag och jag tycker det skulle vara enklare att göra avdrag på deklarationen om vi nu skulle klaga på skatteverket ;-)
5. Suck
Av Grängen
2012-10-08 10:31
Vad jag blir trött på era blabbkommentarer. Ni skrämmer faktiskt bort en del läsare. I det här fallet har jag iaf hört att trots de för björn ganska otypiska och lindriga rivsåren, så hade länsstyrelsen sagt att det ändå inte är helt uteslutet att en björn kan ha orsakat skadan (nu det bliva svårt) genom att (på ljusan dag) plötsligt dyka upp över vägen som går nära hagen och skrämma hästarna så de skadat sig själva i den relativt lilla hagen med spikade bräder och tallar i hagen. Man letade visst också spår utanför hagen. Tycker det är okej att det inte ska vara allt för enkelt att få ut bidragspengar. Rovdjursfrågan är en politikerfråga. Länsstyrelsen är beslutens verktyg liksom t ex skatteverket som vi lämnar in deklarationen till. Har inte hört någon håna skatteverkspersonal för att skatten är hög eller att inte avdragen går igenom. Skärpning.
4. Vad blir resultatet
Av Lantis
2012-10-07 13:42
Tusen mot ett att Länsstyrelsen kommer att bestämma att det absolut INTE kan vara orsakat av något rovdjur.
Mycket mer troligt att det var utomjordingar eller att hästarna skadat varandra.
3. Vad var det jag sa
Av Siggan
2012-10-07 12:41
Stod redan i Ridsport att lst förklarat att det inte kan röra sig om björn. Det var för lindriga skador?!
2. I vanlig ordning
Av Siggan
2012-10-07 12:32
..kommer väl lst att bortförklara skadorna och ifrågasätta veterinären. Hoppas det finns björnskit, men det är ju inte säkert i så fall att den skickas på analys av lst.
Vi har börjat lära oss hur det går till.
1. Nu måste hästnäringen med i Landsbygsalliansen?
Av Åke Siikavaara
2012-10-07 12:24
Det kommer med all säkerhet fler angrepp på hästar, så hästfolket inkl. travtränarna måste komma med i kampen och rädda näringarna på landsbygden. Vi har 500 000 ridande och 300 000 hästar och hela hästnäringen omsätter 48 miljarder, det vore fan om inte finansministern är påverkbar i hans ideologiska kamp i jobblinjen för Sverige. Följ oss i Östhammar och prata Er samman till Lansbygdsallianser, så får vi mer kraft bakom våra krav. Vi har ett 8-punkts krav som vi nu framför i alla politiska led ända till riksdagen. Det är ett måste, för vi jobbar all mot samma mål vad jag förstår, att vi kör ihop och blir diplomatiska och lämnar all prestige och all jantelag där hän.
Dela
|
Mest kommenterade denna vecka
webvoter-omröstning
Har du en hund i ditt hushåll?
Ja en i familjen
Jag har egen hund
Nej
Se resultat
Länkar
Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare
På G Extra
Statligtjaktkort.se
Jägarnas Blogg
Alternative content
Skapad med Textalk Webnews