Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Hon sköt största premiärälgen
Av Rävper Andersson 2012-10-10


Kommentera artikeln

Rubrik


Text


Signatur



Nedanstående uppgifter skickas endast till redaktionen

Den som skriver en läsarkommentar måste ange sitt riktiga namn till redaktionen. Men den som vill ha kommentaren publicerad anonymt med en signatur har en lagstadgad rätt att få sin identitet skyddad.

Namn


Telefon


E-post



För att skydda tidningen mot skräpinlägg, måste du manuellt mata in en femsiffrig kod för att kunna skicka kommentaren.

Verifieringskod


Mata in koden som du ser ovanför:




Totalt 6 kommentarer « Visa hela artikeln
6. Lars E.
Av Kenneth Erikson 2012-10-15 11:10

Tack för svar. Antagligen handlar det om genomsnittlit tillgång inom hela ÄSO och det finns ju lokala skillnader. Men, vilket är det viktigaste, är att ni jagar inom ett område med både varg och björn som tar era älgar. Allt fler kommer att få dessa låga tilldelningar och i fortsättningen inga tilldelade alls.
5. Till 4
Av Lars E 2012-10-15 09:36

Jag vet inte varför då jag ej är tillräckligt insatt i vad som sagts och gjorts inför den nya älgförvaltningen, men våra sex lag inom detta området fick i år i alla fall en tilldelning tillsammans som nästan precis motsvarar vad vårat lag haft själva tidigare och vi har haft en tydlig ökning av älgstammen de senaste 2 åren och har förutom nåt enstaka år bara aldrig haft särskilt dåligt med älg och de flesta runt omkring säger också att det finns mer älg i år.
4. Lars E.
Av Kenneth Erikson 2012-10-14 18:07

Men ar du att tilldelningen inte stämmer med tillgången, hur kan det komma sig?
3. Till 1
Av Lars E 2012-10-12 07:12

Ja hur dumt som helst, jag jagar i grannlaget och vi har jättemycket älg på våra marker och fick endast fälla ett vuxet djur, själv såg jag 8 st älgar under jakten.
2. Grattis
Av Git 2012-10-10 19:26

Grattis Veronica !!
Du satt ribban! Grabbarna blev säkert imponerade :-)
1. Grattis Veronica.
Av Kenneth Erikson 2012-10-10 18:16

Men synd är det ändå om er som har så låg tilldelning tack vare denna idiotiska rovdjursdyrkan.
Dela |

Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Laddar du din egen ammunition?

Ja
Nej

    Se resultat




Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden












Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Producerad med Textalk Webnews