Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Test:

Digitala hörselskydd i toppklass


Anders Ljung 2006-09-01

Bra ljudkvalitet, särskilt i diskanten, smart design och välgjorda detaljer innebär att Sordin Supreme Pro är ett av de bästa digitala hörselskydden.
Bild: Anders Ljung

Bra ljudkvalitet, särskilt i diskanten, smart design och välgjorda detaljer innebär att Sordin Supreme Pro är ett av de bästa digitala hörselskydden.

Sordin Supreme Pro är digitala aktiva hörselskydd, tillverkade i Värnamo, med mycket bra ljudåtergivning. Även diskanten går fram bra och alla ljud i omvärlden hörs väl. Stereoeffekten är helt godkänd. I vilken riktning ljudkällan finns urskiljs lätt.

Den digitala förstärkningen gör att det är fritt från brus, som kan finnas på äldre aktiva hörselskydd.
Eftersom mikrofonerna är rejält infällda framtill på kåporna hörs inte vindblås. Dessutom finns en plastgördelring över mikrofonen som skyddar lite extra mot yttre påverkan.
Det märks ingen fördröjning när den skadliga knallen vid skottlossning dämpas till ofarlig nivå. Det går alltså att höra omgivningen även under eldgivning.
En platt, slimmad formgivning med avfasade kanter på kåporna gör att dessa hörselskydd gärna även får vara på under jakt.
Mikrofonerna är vattentäta. Det bidrar till att Pro-modellen inte bara är något för banskytte.
Vikten är endast 310 gram.
Den tunna bygeln över hjässan är klädd i läder.
I bakkant på den vänstra kåpan finns en ingång för jaktradio eller pejl. Kabel för radio ingår i köpet.

Lätt att knappa
I en infasning på den vänstra kåpan finns tre tydliga och lättmanövrerade knappar.
Det är lätt att använda knapparna och känna dem ”i blindo” när skyddet sitter över huvudet. Den mittersta knappen reglerar på- och avstängning. De andra två knapparna höjer respektive sänker ljudvolymen.
Ljudet kan regleras i fem steg.
Riktigt svaga ljud går att höra mycket bra eftersom ljudförstärkningen ska vara upp till fyra gånger.
För den som glömsk och lägger i från sig ett påslaget skydd är det bra att veta att det stängs av automatiskt efter fyra timmar.
Drifttiden ska vara så mycket som 600 timmar.
Skyddet drivs av två trippel-A batterier, som är lätta att byta med hjälp av ett infällt skruvlock på bakre delen av högra kåpan.
Även batterifacket är skyddat mot väta.
Den goda ljudkvaliteten, smart design och välgjorda detaljer, som fungerar bra praktiskt, gör Supreme Pro till ett av marknadens bästa hörselskydd.

Pris: cirka 1 495 kronor.
Reperto AB, Löpargatan 4, 711 34 Lindesberg.
Tel: 0581-171 90.

www.reperto.se

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews