Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Test:

Smart och bekvämt vapenbärande


Anders Ljung 2008-01-28

Det går att röra sig obehindrad eftersom geväret är fixerat vid kroppen.

Det går att röra sig obehindrad eftersom geväret är fixerat vid kroppen.

Z-aims vapenrem Pro Stalker för rörlig jakt är egentligen gjord i tre delar. Det är tre remmar som med snabbkopplingar sätts ihop till en enhet. En bred vadderad del ligger över axeln och har avslut i läder över fästet för remmarna.

En extra rem, som går över brösten, har en ögla för pistolgreppet. Därmed går det att röra sig obehindrad eftersom geväret är fixerat vid kroppen.
Den smarta lösningen gör att gevärets vikt fördelas mer jämnt och det är ingen risk att geväret halkar av från axeln.
Men kolla att öglan sitter bakom pistolgreppet. Annars kan remmen ligga mot säkringen på en del vapen och eventuellt rubba säkringstangenten.
Häng geväret på axeln som vanligt. Remmen från pistolgreppet dras bakom ryggen och fram över bröstet. Remmen kopplas sedan fast i den vanliga remmen med snabbkopplingen.

Vapnet lösgörs snabbt
Vapnet lösgörs snabbt med hjälp av snabbfästet som sitter över bröstet.
Här finns inga metalldelar som ger oönskat buller. UV-beständiga remmar och köldtåliga fästen gör remsystemet användbart under hela säsongen.
Remmen är perfekt för den som smygjagar, bär ryggsäck, skidar eller går som hundförare.
Remmarna är förvånansvärt bekväma. Oavsett olika rörelser sitter geväret behagligt och fast på sin plats.
Snabbkopplingen möjliggör inte snabbare skott än traditionella remmar, men skytten kan ändå förhållandevis smidigt komma till skott. Men när skytten kopplar loss remmen, som sitter mot bröstet, blir det en lång rem som hänger och kan upplevas som lite störande.

Kan bli vanlig vapenrem
Pro Stalker går även att lätt göra om till en vanlig, enkel vapenrem.
Ett extra plus är att det då som extra utrustning finns två remmar med snabbkoppling i ena änden och en ögla i den andra änden. Med dessa två delar förvandlas remmen till en bra bäranordning för fällda rådjur.

Vikt: 119 gram.
Pris: cirka 395 kronor.

www.z-aim.com

Tre remmar sätts ihop till en enhet med snabbkopplingar.

Tre remmar sätts ihop till en enhet med snabbkopplingar.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews