Alternative content

Alternative content







Jaktfilmer
Jakt & Jägare

     Tipsa oss om nyheter!
     Skriv en insändare








Tips för lyckad julgransjakt


Petter Andersson 2010-12-23

Resultatet av en lyckad jaktdag. Det här är också en jaktform som passar synnerligen bra att ta med nästa generations jägare på. Det skall ju som bekant böjas i tid, det som krokigt skall bli.

Resultatet av en lyckad jaktdag. Det här är också en jaktform som passar synnerligen bra att ta med nästa generations jägare på. Det skall ju som bekant böjas i tid, det som krokigt skall bli.

Visst går det att skjuta av julgranen som ska hem till jul. Är det riktigt kallt faller trädet för hagelsalvan. Här kommer några tips och råd om vett och etikett för en lyckad julgransjakt.

Utrustningen är självklar: Husqvarna hanabössa, full choke, och Gyttorp Röda. För hemtransporten används gärna en gammal men driftsäker traktor, eller dito bil med fyrhjulsdrift. I de fall dessa saknas brukar en något förhöjd Volvo 245 fungera tillfyllest.
Det råder ju lite olika uppfattningar om vad som är bäst laddning och beväpning för julgransjakten, men erfarenheten talar här sitt tydliga språk.

Sida-sida-bössa ett måste
För det första är en SVS ett måste. En bockbössa må balansera bättre, och ge en renare spångbild, men sidan är helt överlägsen när det gäller att ge en klar och tydlig bild av trofén och träffområdet i skottögonblicket.
De utanpåliggane hanarna är här också ett oöverträffat hjälpmedel i sammanhanget, då de vid anläggning direkt ger en inramning och därmed en fingervisning om hur pass väl bytet ifråga kommer att passa in i den så lantligt typiska kvadratiska rumsmiljön.
Somliga förespråkar också styvnackat användandet av allt finare och finare hagel. Det är väl de i söder importerade kontinentala godsvanorna som börjar sprida sig allt längre norrut och till och med in i skogsbältet. Och fina fågelhagel och fasaner i all ära, men här pratar vi om skogens kanske mest hårdskjutna vilt, åtminstone bland de viltslag som är lovliga för hagelbössan.

Ska klara grovjobb
Det handlar här inte om stora jämna träffbilder och många hagel. Här är det grovarbete som skall göras. En samlad, koncentrerad hagelsvärm är helt avgörande för jaktlyckan, så full choke är en självklarhet.
Hagelstorleken bör då förstås vara lite grövre, med samtidigt inte för grov, för även mängden hagel har en avsevärd inverkan på slutresultatet.
Många års studier har visat att gamla svenska nummer 5 i en laddning om 32 á 36 gram ger den gynnsammaste kombinationen av penetration och svärmtäthet.

Knall och fall-effekt på granen
Påtagligt ofta blir det så kallad ”knall-och-falleffekt” på julgranar av genomsnittlig allmogevardagsrumsstorlek. Möjligtvis kan man tänka sig att gå upp i grovlek till nummer 7, men absolut inte mer.
Håller man hårt på traditionerna, och i vissa sällskap lär det visst till och med vara ett ovedersägligt krav, laddar man förstås med Gyttorp Röda. I mindre högtidliga sammanhang kan det dock också fungera med gamla Normal-patroner eller till och med Rottweil Waidmannsheil. I papphylsa då förstås.
Råder osäkerhet om vad som gäller är det förstås alltid bättre att fråga om råd än att stå där med rumpan bar...

Stålhagel? – glöm det!
Stålhagel, hör jag någon fråga?
Här, ta på den här struten och ställ er i hörnet där borta.
Alla miljömässiga krav åsido är det här en extremt utpräglad korthållsjakt. I sakens natur ligger det förstås också att den allt som oftast bedrivs på frusen mark. Således utesluter rikoschettrisken allt användande av stålhagel och liknande moderna styggelser.
Klädseln är dock i sammanhanget föredömligt fri, även om en viss fabless för fiberpäls, bävernylon och graningekängor tycks kunna skönjas på vissa håll.
Skitjakt, och God Jul!
önskar Petter Andersson, vapenredaktör Jakt & Jägare

Med en bra patronhållare i bältet undviks skramlande patroner i fickorna – och två patroner redo för snabb laddning finns alltid till hands.

Med en bra patronhållare i bältet undviks skramlande patroner i fickorna – och två patroner redo för snabb laddning finns alltid till hands.


Rustad för kyla och julgransjakt. Klädkoden inom den här jaktformen är föredömligt fri, även om man regionalt kan skönja vissa specifika tendenser. Men som här, utförd i en blandning av fiberpäls och överskottskläder smälter man in i de flesta sällskap. Kronans vadmalsbyxa är dessutom inte bara billig, utan också en synnerligen funktionell vinterbyxa.

Rustad för kyla och julgransjakt. Klädkoden inom den här jaktformen är föredömligt fri, även om man regionalt kan skönja vissa specifika tendenser. Men som här, utförd i en blandning av fiberpäls och överskottskläder smälter man in i de flesta sällskap. Kronans vadmalsbyxa är dessutom inte bara billig, utan också en synnerligen funktionell vinterbyxa.


Ett urval lämplig julgransammunition med passande bössa.

Ett urval lämplig julgransammunition med passande bössa.


Tomhylsan, eller tomhylsorna, sparas förstås och hängs på hedersplats i granen.

Tomhylsan, eller tomhylsorna, sparas förstås och hängs på hedersplats i granen.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
8. Nya regler! R.Hamilton 2010-12-26
7. Denna jakt Larsson 2010-12-25
6. Petter John 2010-12-25
5. Lysande.. JP 2010-12-24
4. vilken lättnad Johan 2010-12-23
3. Riskfri jakt! KingCab 2010-12-23
2. Tack jörgen bergmark 2010-12-23
1. God Jul Westy 2010-12-23


Mest kommenterade denna vecka

webvoter-omröstning
Genomför du eftersök vid viltolyckor?

Ja jag gör eftersök vid trafikolyckor
Nej jag bojkottar eftersök vid trafikolyckor
Nej jag ingår inte i eftersöksorganisationen

Se resultat


Länkar

Jägarnas Riksförbund - Landsbygdens Jägare

På G Extra

Statligtjaktkort.se

Jägarnas Blogg


Jägarmarknaden








Alternative content





Jakt & Jägare
Slottsgatan 21
722 11, Västerås
Telefon: 021-14 78 50
Fax: 021-14 73 50
E-post: jakt.jagare@jrf-lj.org
Ansvarig utgivare: Anders Ljung, utsedd av Jägarnas Riksförbund.
anders.ljung@jrf-lj.org
Dela |
Producerad med Textalk Webnews