Polisen stängde jaktskyttebana
  • SVA

Polisen stängde jaktskyttebana

AktuelltPublicerad: 2015-03-29 11:13

Polisen besiktade jaktskyttebanan i Forsvik och stängde den för användning. Nu kämpar föreningens medlemmar för att rusta upp banan och hinna öppna den till höstsäsongen, skriver Skaraborgs Allehanda.

Tre av föreningens medlemmar, Ove Ljung, Fredrick Johansson och Joakim Leijon, berättar för tidningen:
– Polisen besiktigar och ger skjutförbud men de vet inte vad som krävs för att rätta till det utan hänvisar i stället till Svenska Jägarförbundet vilket är märkligt. Sen får vi ett mejl från ansvarig polis som vi uppfattar är väldigt negativt och att vi inte kommer få tillstånd även om vi gör i ordning banan enligt säkerhetsföreskrifterna i SäkB.

Tidspress
Men föreningen ger inte upp sin skjutbana. Nu ska skjutvallen rensas från gamla stubbar och täckas med ett nytt lager flis. De väggar som flankerar älgbanan ska också byggas om så att risken för rikoschetter elimineras.
Föreningen har ansökt om bidrag från länsstyrelse och kommun till renoveringen. Problemet är att besked inte kommer förrän i juni från länsstyrelsen. Så länge kan föreningens 200 medlemmar inte vänta, om banan ska vara klar till hösten.
Därför söker man nu finansiering hos medlemmar och sponsorer. 

Genom att kommentera på jaktojagare.se så godkänner du våra regler

  • AnnonsJakt & Jägare