Foto: Maria JangtorpTjänstemän på Jägarnas Riksförbunds kansli i Södertälje känner sig påhoppade i den pågående debatten, och poängterar att deras arbete helt styrs utifrån de beslut som fattas på förbundets årsstämma.

Tjänstemän på JRF:s kansli:

”Vi har tagit illa vid oss av påhoppen”

Vi har noterat den debatt som under den senaste tiden förts och de anklagelser som riktats mot oss anställda och vill med anledning av detta göra följande uttalande, skriver tjänstemän på Jägarnas Riksförbunds kansli.

Vi som undertecknar detta uttalande är anställda på Jägarnas Riksförbunds kansli. Den rådande debatten drabbar inte bara förbundet utan även oss anställda i hög utsträckning.

Tar inte ställning
Vi tar inte ställning i den pågående konflikten, utan är anställda för att driva alla våra medlemmars gemensamma åsikt. Vi vill poängtera och framhäva att vårt arbete helt styrs utifrån de beslut som fattas på förbundets årsstämma. Det är dessa frågor vi arbetar med och driver.
Som förbund försöker vi ständigt växa och bli fler medlemmar vilket i slutändan ger oss en starkare röst att kunna påverka beslutsfattare i de frågor som medlemmarna vill att vi arbetar med. Samt vara till stöd för den stora förtroendeorganisation vi har i hela landet.

Orättfärdiga påhopp
Flera av oss har tagit illa vid oss efter, vad vi tycker, den senaste tidens orättfärdiga påhopp på oss anställda, samt den eskalering av konflikten som skett. Vi anställda kommer, i går, i dag, i morgon, och framöver gå till jobbet och göra vårt bästa för att uppfylla det uppdrag vi har fått från våra medlemmar.

MIKAEL HULTNÄS
JIMMY LÅÅS
JENS GUSTAFSSON
PER WANSTRÖM
JOHAN BOSTRÖM
NATHALIE PETERSSON
JOHAN ÅMAN
EMMA OLSSON

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på print
Dela på email
Ämnen i artikeln
Liknande artiklar
Hämtar artiklar ...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Fyll i din e-postadress och godkänn villkoren så får du automatiskt ett mejl varje dag med de senaste nyheterna.

Hämtar artiklar ...