Läge för riktiga auktionsfynd
  • Jämtland Game Fair
Tre gamla drillingar av olika slag. Överst en av okänt fabrikat med Roux-system. Man både öppnar bössan och spänner upp mekanismen med hävarmen undertill, varför det inte behövs några spännarmar i baskylen. Det går därför att göra drillingen lätt. Denna är i fint skick med vacker gravyr. Kulkalibern 9,3x72R är klass 2, men priset blev ändå 9 600 kronor.
I mitten en intressant Thieme & Schlegelmilch med sidolås, liknande den som Jan Åkerman ägde och ofta skrev om. Det speciella med denna är säkringen. I mittläget är alla piporna säkrade. I främre läget är hagelpiporna osäkrade. I bakre läget kopplas kulpipan in och siktet i spången går upp. Enklare kan det inte bli. Med kaliber 12/65-8x57IR, omstockad och i bra bruksskick var drygt 18 000 kronor inte dyrt.
Underst en anonym drilling byggd på Anson & Deeley-mekanism. Kaliber 12/70-8x57IR. Drillingen har påkostad typisk tysk jaktgravyr och är i fint skick, frånsett kolven som var spräckt i pistolgreppet. Med tanke på stocken var utropspriset satt till låga 5 000-7 000 kronor, men slutpriset blev rimliga 14 700 kronor.
Inte mindre än 19 Beretta-bockar av olika modeller fanns med. Av den äldre modellen 55-57 utan choketuber såldes hyggliga exemplar för 2 000-3 000 kronor. En fin S57EL med sidoplattor i kaliber 20 betalades med hela 13 500 kronor. Några 686 Spec i bra bruksskick gick för mellan 5 000 och 6 000 kronor.
Ett fint exemplar ropades upp till 18 000 kronor, vilket var nästan dubbla utropspriset. En vänsterstockad 686 kostade 11 800 kronor. Två kaliber 20, BL3 och 687, gick för vardera 12 900 kronor, medan en 686 Spec kal 20 med omgjord och kortad kolv stannade vid 5 900 kronor.
Auktionens dyraste vapen för 195 000 kronor blev denna mycket påkostade sidolåsbock av J Just med tre pipset – hagel 12/70, kombi 12-7x57R samt dubbelstudsare 9,3x74R. Här finns vad som behövs för alla slags jakt, frånsett ren storviltsjakt, snyggt paketerat i en läderkoffert. Två Wolf (samma som Merkel) dubbelstudsare i 9,3x74R. Den översta med sidolås gick för 31 800 kronor. Boxlåsen i mitten: 23 000 kronor. Underst en engelsk Rodda, som konverterats från 400/360 till 9,3x74R, den nådde inte upp till förväntade
40 000 kronor.
Två intressanta Holland & Holland-studsare från ”English selection”. Fallblockstudsaren är i kaliber 375 H&H Magnum, i bra skick och har en hakmonterad Zeiss-kikare. Studsaren levererades 1925 till en indisk maharaja, men trots detta stannade buden under förväntade 100 000 kronor.
Repeterstudsaren i kaliber 30 Super har alla attribut som hör till en ”best” engelsk repeterstudsare. Mauser 98-mekanism, take down-stock, diopter på styrhylsan, lödd siktesramp med två fällbara klaffar, fällbart kornskydd, lödd främre rembygel, pistolgreppsrosett med plats för extrakorn, röd Silvers-bakkappa och så vidare. Allt med högsta finish, vilket också speglades av slutpriset 63 000 kronor, vilket var långt över utrop.
Peter Hahn håller i Widforss vapenauktion. Här står han vid bordet med ”English Selection”, där det fanns ett 20-tal engelska vapen av olika slag samt en del engelska jakttillbehör. Längst fram är kassetten med den Lancaster-dubbelstudsare som såldes för 190 000 kronor. I kofferten syns ett exemplar av Jakt & Jägare nummer 5, där denna bössa beskrivs. Belgisktillverkade sidolåsbössor av mycket hög kvalitet. De är stämplade Mainwaring, vilket låter engelskt. Kanske är det namnet på en handlare som beställde dem i sitt namn, men detta är bara en spekulation. Stockträet är utsökt och gravyren är välgjord. Nr 1 stals någon gång och ägaren lät göra en ny bössa efter samma specifikation. Gravyren skiljer något mellan bössorna, annars är det inget som tyder på att de inte är tillverkade samtidigt. De nådde inte upp till det förväntade priset 80 000 kronor. Överst en lätt och smidigt Francotte-jaktbössa med enkeltryck. Den behöver lite kosmetisk omvårdnad. Sedan blir den en bra jaktbössa för de 4 500 kronor som den kostade. Under en Sauer mod 14 med intressant proveniens. Den är ärligt sliten, men inte misshandlad. Gravyren är fint gjord och just lagom för en sådan bössa. Inklusive läderkofffert kostade den 14 000 kronor. Kanske lite mer än vi är vana vid att en sådan bössa skall kosta, men den är värd de pengarna.

Läge för riktiga auktionsfynd

Vapen och utrustningPublicerad: 2007-08-07 14:23

Inte mindre än 19 Beretta-bockar av olika modeller fanns med. Av den äldre modellen 55-57 utan choketuber såldes hyggliga exemplar för 2 000-3 000 kronor. En fin S57EL med sidoplattor i kaliber 20 betalades med hela 13 500 kronor. Några 686 Spec i bra bruksskick gick för mellan 5 000 och 6 000 kronor. Ett fint exemplar ropades upp till 18 000 kronor, vilket var nästan dubbla utropspriset. En vänsterstockad 686 kostade 11 800 kronor. Två kaliber 20, BL3 och 687, gick för vardera 12 900 kronor, medan en 686 Spec kal 20 med omgjord och kortad kolv stannade vid 5 900 kronor.

Auktionens dyraste vapen för 195 000 kronor blev denna mycket påkostade sidolåsbock av J Just med tre pipset – hagel 12/70, kombi 12-7x57R samt dubbelstudsare 9,3x74R. Här finns vad som behövs för alla slags jakt, frånsett ren storviltsjakt, snyggt paketerat i en läderkoffert.

Två Wolf (samma som Merkel) dubbelstudsare i 9,3x74R. Den översta med sidolås gick för 31 800 kronor. Boxlåsen i mitten: 23 000 kronor. Underst en engelsk Rodda, som konverterats från 400/360 till 9,3x74R, den nådde inte upp till förväntade 40 000 kronor.

Två intressanta Holland & Holland-studsare från ”English selection”. Fallblockstudsaren är i kaliber 375 H&H Magnum, i bra skick och har en hakmonterad Zeiss-kikare. Studsaren levererades 1925 till en indisk maharaja, men trots detta stannade buden under förväntade 100 000 kronor. Repeterstudsaren i kaliber 30 Super har alla attribut som hör till en ”best” engelsk repeterstudsare. Mauser 98-mekanism, take down-stock, diopter på styrhylsan, lödd siktesramp med två fällbara klaffar, fällbart kornskydd, lödd främre rembygel, pistolgreppsrosett med plats för extrakorn, röd Silvers-bakkappa och så vidare. Allt med högsta finish, vilket också speglades av slutpriset 63 000 kronor, vilket var långt över utrop.

Peter Hahn håller i Widforss vapenauktion. Här står han vid bordet med ”English Selection”, där det fanns ett 20-tal engelska vapen av olika slag samt en del engelska jakttillbehör. Längst fram är kassetten med den Lancaster-dubbelstudsare som såldes för 190 000 kronor. I kofferten syns ett exemplar av Jakt & Jägare nummer 5, där denna bössa beskrivs.

Belgisktillverkade sidolåsbössor av mycket hög kvalitet. De är stämplade Mainwaring, vilket låter engelskt. Kanske är det namnet på en handlare som beställde dem i sitt namn, men detta är bara en spekulation. Stockträet är utsökt och gravyren är välgjord. Nr 1 stals någon gång och ägaren lät göra en ny bössa efter samma specifikation. Gravyren skiljer något mellan bössorna, annars är det inget som tyder på att de inte är tillverkade samtidigt. De nådde inte upp till det förväntade priset 80 000 kronor.

Överst en lätt och smidigt Francotte-jaktbössa med enkeltryck. Den behöver lite kosmetisk omvårdnad. Sedan blir den en bra jaktbössa för de 4 500 kronor som den kostade. Under en Sauer mod 14 med intressant proveniens. Den är ärligt sliten, men inte misshandlad. Gravyren är fint gjord och just lagom för en sådan bössa. Inklusive läderkofffert kostade den 14 000 kronor. Kanske lite mer än vi är vana vid att en sådan bössa skall kosta, men den är värd de pengarna.

Det går att göra riktigt fina fynd på vapenauktionerna i Stockholm. På Widforss auktion i maj slumpades till exempel en Merkel 200E i nästan nyskick bort för 5 000 kronor. En bra FN A1 klubbades förvånansvärt billigt för knappt 5 000 kr. Husqvarnas fina sida-sida-bössor säljs till alldeles för låga priser. Bra exemplar av 310, 350, 615 och 1310 kostade under 2 000 kronor.

Auktionsmarknaden är het i dag. Vi ser nya prisrekord för konst, möbler och antikviteter. Även Hunt-Auktionsverkets och Widforss vapenauktioner går bra. Pengarna finns men en restriktiv licensgivning sätter stopp för många vapenköp.
Med webben har världen krympt och åtskilliga av vapnen på de svenska auktionerna säljs utanför landet. Ett exempel är den Woodward-bock som nyligen såldes av Hunt till England för runt 400 000 kronor. Annars är norska vapenhandlare stora köpare på de svenska auktionerna.
Den senaste vapenauktionen hölls av Widforss den 7 maj med ett utbud på 400 jaktvapen av alla slag. De såldes för priser från någon hundralapp upp till 200 000 kronor. Här fanns något för alla, samlare och jägare.
Den Lancaster-dubbelstudsare som beskrevs i en artikel i nummer 5 av Jakt & Jägare såldes för 190 000 kronor, inklusive 17,5 procent provision på det klubbade priset. Provisionen är inräknad i samtliga angivna priser i artikeln.

Billiga bockar
Om vi börjar med enklare hagelbockar utan choketuber såldes ett större antal med namn som Classic, Husqvarna, Valmet och Miroku 700 för priser mellan 1 200 kronor och 4 000 kronor. Några Miroku 7000 och en Winchester Super Grade blev dyrare, mellan 6 000 kronor och 9 000 kronor.
En bra FN A1 gick förvånansvärt billigt för knappt 5 000 kr. En Merkel 200E i nästan nyskick slumpades bort för 5 000 kronor.
Över till sida-sida-bössorna. Två spanska sidolåsbössor i nyskick, en Sarasqueta och en Sabel, såldes för 8 000 respektive 9 000 kronor, då följde också läderkoffertar med.

Lågpristrend
Trenden med låga priser för Husqvarnas sida-sida-bössor håller tyvärr i sig. Här såldes bra exemplar av 310, 350, 615 och 1310 för under 2 000 kronor.
Detta gällde också för några Sauer, Simson och Merkel-bössor. Alla dessa är idealiska vapen för svensk skogsjakt. Men den nya generationen jägare tror att man måste ha bockar med ejektorer och choketuber.
Repeterstudsare fanns i alla kalibrar och fabrikat. HVA-CG 1900 är med all rätt fortfarande populära. Här såldes sex 1900-studsare i kaliber 6,5x55 för priser från 3 500 upp till 9 500 kronor, men då satt det en dyr Swarovski-kikare på den senare. Fyra 1900-studsare i 30-06 var i snitt något dyrare. Denna kaliber är i dag mer attraktiv än 6,5x55.
Av mer udda repeterstudsare kan nämnas en fin Mauser 77 Extra Lyx i kaliber 7x64 med mycket påkostad metall- och trägravyr, som gick billigt för 13 500 kronor.
En annan tysk lyxgraverad studsare var Mauser 66 Diplomat i 30-06 som nådde upp till 19 000 kronor.
På samlarsidan märktes två original-Mauser, en med double square bridge i 9,3x62 för 20 600 kronor och en i 10,75x68 med den trevliga halvt runda halvt åttakantiga pipan med spång. Priset blev 16 000 kronor.

Många slags drillingar
Det fanns inte mindre än 24 drillingar av skilda slag på auktionen. Hälften av dem var vanliga Merkel-Sauer drillingar. Dyrast av dessa blev en Sauer 32 Lyx och en Merkel Lützen Lyx, båda i kaliber 12-7x57R och med hakmonterade kvalitetskikare. Pris: 21 000 kronor.
Liknande drillingar, fast utan gravyr, hamnade några tusen lägre. En Sauer mod 32 i mycket fint skick med klass 2-kulpipa 5,6x52R, men utan hakmontage, gick för 10 800 kronor.
Den som tycker om gravyr fick mycket sådan, både på metallen och en stor del av stockarna, på en Heym sidolåsdrilling. Kalibern är 16/70-7x65R med instickspipa i 22WM. På Heym-drillingen fanns en hakmonterad Helia. Allt detta i original läderkoffert såldes för 50 000 kronor
Två äldre intressanta drillingar var en Eckholdt med självöppning, 8 200 kronor, samt en BSW med ejektorer på hagelpiporna, 10 000 kronor.
De relativt låga priserna beror på att båda hade en del skavanker, BSW hade också en udda klass 2-kulkaliber, 25-20.

Många kombivapen
Det fanns drygt 25 kombibössor att välja bland. Flera Valmet-bockar, de flesta med klass 2-kulpipa gick för runt 6 000 kronor. Tre Brno med kulpipan i 7x57R, den ena dessutom med extra hagelpipset, samtliga i fint skick, såldes för runt 4 000 kronor.
En Krieghoff Ultra i kaliber 12-7x57R med hakmonterad Helia bytte ägare för 18 800 kronor.
Den ultimata kombin blev auktionens dyraste vapen. Det är en österrikisk Josef Just sidolåsbock i lyxutförande med tre pipset – hagel 12-70, kombi 12-7x57R samt dubbelstudsare 9,3x74R. En hakmonterad Zeiss-kikare passar på både kombi- och dubbelstudsarpiporna. Allt är paketerat i en läderkoffert och slutpriset blev 195 000 kronor.

Dubbelt populärt
Dubbelstudsare är populära nu. Mest beror det på grisarna,
som kommer stort i södra och mellersta Sverige. Men högkonjunkturen gör också att många kan unna sig något extra i vapengarderoben.
Utöver de vapen som visas på bild här kan nämnas en Purdey från 1897, ursprungligen i 303 men nu ändrad till 375 2” Flanged med extra kaliber 20-pipset. Den nådde inte upp till utropspriset 150 000 kronor.
En FN D3 i 9,3x74R blev heller inte såld för förväntade 85 000 kronor.
Men det fanns bra dubbelstudsare till mer rimliga pengar också, som en Brno-bock mod Super 575 i kaliber 375 H&H Mag. Med kikarsikte i snabbmontage och i nära nyskick fick ny ägare för knappt 19 000 kronor.
Valmetdubbelstudsaren i 308W för 8 000 kronor gör säkert samma tjänst som en mångdubbelt dyrare dubbelstudsare.
Nu är det för sent att köpa dessa vapen. Men till hösten blir det nya auktioner både hos Hunt-Auktionsverket och Widforss.
Det är alltid spännande att öppna auktionskatalogen. Kanske finns just den bössa som jag vill ha. Katalogerna finns också på nätet.
www.widforss.se
www.auktionsverket.se

Genom att kommentera på jaktojagare.se så godkänner du våra regler

  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • Annons JRF
  • AnnonsUtomhusliv.se
  • AnnonsStaffans vapen
  • AnnonsGyttorp Norma
  • AnnonsBosjökloster