Mitten: Främre rembygelfästet sitter i en ring på pipan. Avståndet från mynningen passar den ljuddämpare från Jakele som snart når svenska marknaden.
Höger: Pipbytet sker enkelt med två skruvar.
Jakele J1 är ett modulvapen. Köparen väljer kolv, pipa och slutstycke efter tycke och smak. Det är enkelt att byta kaliber genom att byta pipa. Dessutom följer ett slutstycke med i köpet av en extra pipa, vilket gör att toleranserna kan vara små, allt passar som det ska.
Vapnet är lätt, bara 2,6 kg, men ändå både enkelt och roligt att skjuta bra med fristående. Det talar för bra balans och bra rekylupptagning. Att vikten på trycket lätt ställs om från jakttryck till snälltryck, genom att föra en knapp framåt eller bakåt, är genialiskt.
Hela konstruktionen får högt betyg. Det gäller inte minst enkelheten när vapnet ska monteras isär och ihop. Toleranserna är små samtidigt som allt passar, det hörs mest klick-klick-klick när delarna fogas samman till ett gevär.
Men allra bäst är säkerheten. Det handlar verkligen om ett nytt sätt att tänka kring säkerhet i jaktvapen. Jakele J1 är en nyhet i ordets rätta bemärkelse.
– En överraskande trevlig nyhet på marknaden. Smart bygge, väldigt hög säkerhet, skjuter bra när det gäller precision. Men också under jaktskytte med snabba
repeteringar, tack vare bra balans och behagligt krispigt trycke. Jag tror att det här kommer att bli en populär studsare i Sverige, trots prisläget.
– Underbar bössa! Perfekt för smygjakt, men jag tror att hundförare kan tänkas titta lite extra på Jakele. Tror inte att jag har provat en studsare med mer genomtänkt säkerhet och det ger trygghet i skogen i snabba lägen. Dessutom, det nya med att spänna en tangent med långfingret innan skott är nästan som en naturlig rörelse, inga konstigheter alls.
Testvapnets kaliber: .308 Winchester. Jakele J1 finns också i 8x57JS, 9,3×62 och .300 Winchester Magnum.
Vikt: 2,6 kg.
Testvapnets längd: 97 cm.
Säkring: Separat tangent som spänner mekanismen och transportsäkring.
Kolv med tumhålsgrepp: Finns i komposit i två färger samt i trä, i ett antal olika kvaliteter som valnöt.
Konventionell kolv: Ja, men enbart i trä.
Justerbar kolvkam: Nej.
Pipa: Kallhamrad, finns i 48, 52, 56, 58 och i 63 cm för magnumkalibrar. Alla pipor är gängade från fabrik.
Magasin: Fast i lådan med magasininsats, rymmer två patroner.
Trycke: Direkttryck, justerbart i två vikter.
Utförande: Finns för både höger- och vänsterhänta.
Pris: Ca 49 000 kronor för testvapnet med kompositkolv. Priset varierar beroende på val av kolv.
Info: frisport.se
Jakt & Jägare ges ut av Jägarnas Riksförbund.
Ansvarig utgivare är Anna Förster.
Jakt & Jägare ges ut av Jägarnas Riksförbund.
Ansvarig utgivare är Anna Förster.