






+
Avancerad bildskärm med många pixlar ger en bra bild.
Enkla menyer.
Fjärrkontroll.
Bra batteritid, dubbla externa batterier förutom ett internt batteri.
Steglös förstoring.
HD-video och bild, samt bra ljudupptagning.
Fem olika inskjutningar är möjliga, med tio avstånd per inskjutning.
Avancerat ballistiskt program.
-
Tungt och otympligt.
Slutsats
Pulsar Thermion 2 XL50 LRF är utan tvekan ett av de bästa termiska kikarsikten som just nu finns på marknaden, om inte det allra bästa, när det handlar om att läsa värmesignaler och att omvandla dessa till en fullt läsbar och exakt bild på den skärm som vi ser i okularet. Bildkvaliteten är extremt bra och upplösningen näst intill fantastisk. Dessutom är siktet vad man utan att tveka kan kalla användarvänligt, det krävs inte mycket träning innan vilken jägare som helst snabbt och lätt styr i de begripliga menyerna.
En bra detalj är det ”hjul” med tre knappar som sitter på siktets ovansida nära okularet. Där sätter man i gång videoinspelning, där styrs förstoringsgraden och där sköts avståndsmätaren.
Att den optiska skärpan ställs med hjälp av rejäla vreden, på båda sidor om objektivet, är en annan detalj som får toppbetyg av testpanelen. På det hela taget är detta termiska kikarsikte, trots att det är extremt tekniskt avancerat, påfallande enkelt att sköta. Den som vill kan använda en ballistisk app, eller fjärrkontrollen som följer med i köpet. Men all denna teknik, som i praktiken inte har med siktets makalösa förmåga att läsa värme att göra, är inget måste för den som bara vill kunna se och jaga säkert i mörker. För det är ju just det som vi egentligen vill ha, möjligheten att kunna skjuta säkra, trygga skott i nattens mörker.
Baksidan av all denna rent fantastiska teknik är att den väger en del och är relativt stor. Det här är inte ett sikte för smygjägare. Däremot ett väldigt bra hjälpmedel för vakjägaren.
Testpanelen

Björn Lindevall,
mångårigt rutinerad vildsvinsjägare, inte minst i mörker:
– Jag har använt termisk teknik i olika omgångar sedan den blev möjlig att köpa på den civila marknaden. Och jag har hittills inte sett genom ett sikte som kan mäta sig med det som vi har testat, när det handlar om att läsa värmesignaler så exakt och detaljrikt som det här. Det enda som avskräcker är priset.

Mats Alexandersson,
erfaren jägare och van vid skyddsjakt på vildsvin:
– Jag blev överraskad när jag fick till bra skärpa i siktet, värmebilden imponerar. Jag gillar också att förstoringsgraden börjar så lågt som 1,75 och att förstoringen är steglös. Men siktet är tungt och otympligt. Och priset är väldigt högt. Det finns konkurrenter som gör samma jobb, om än med lite sämre värmesensor, betydligt billigare.