JRF-basen Solveig Larsson är med i vargdebatten i SVT:s Opinon Live, som kritiserats för att inte ha sakliga debatter. ”Vi måste föra fram våra medlemmars hållning i olika medier”, säger hon inför TV-sändningen, där det krävs att alla i publiken anger sitt personnummer ”av säkerhetsskäl”.
JRF-basen Solveig Larsson är med i vargdebatten i SVT:s Opinon Live, som kritiserats för att inte ha sakliga debatter. ”Vi måste föra fram våra medlemmars hållning i olika medier”, säger hon inför TV-sändningen, där det krävs att alla i publiken anger sitt personnummer ”av säkerhetsskäl”.

JRF-basen med i TV:s vargdebatt

(UPPDATERAD) I kväll är Solveig Larsson, ordförande i Jägarnas Riksförbund (JRF), med i SVT:s direktsända vargdebatt från Stjerneskolan i värmländska Torsby. För Solveig Larsson är det självklart att delta i debattprogrammet Opinion Live, som kritiserats för att vara uselt när det gäller att få en saklig debatt.

JRF-basen vill att både jägare och andra vargdrabbade på landsbygden ska får sin röst hörd som motvikt till dem som vill ha många vargar.
– Det är viktigt att vara med så de inte blir oemotsagda på den andra sidan, säger Solveig Larsson inför kvällens upplaga av Opinion Live med Belinda Olsson som programledare.
– Vi måste föra fram våra medlemmars hållning i olika medier, kommenterar Solveig Larsson.

Hellre klimatsmart viltkött än vargar
I ett förhandsinslag inför debatten, som börjar klockan 22 i SVT1, säger JRF-basen att det ”är helt bedrövligt att det inte blev en vargjakt i vinter”, apropå den inställda licensjakten i januari.
Dessutom ställer hon det klimatsmarta viltköttet mot vargarnas predation.
”Vargarna tar idag älg som skulle ge 20 000 människor deras årliga konsumtion av kött. Varför får inte det klimatsmarta fina köttet bli till utsökt mat?” undrar Solveig Larsson i förhandsinslaget som finns här:

”Viltvårdare” är i själva verket vargaktivist
JRF-basen matchas mot vargaktivisten Marlen Fuglsang, som påstår att licensjakten på rovdjur handlar om att jägarna vill ”vinna en trofé”.
Marlen Fuglsang hävdar att vissa år ”försvinner hela fem vargrevir i Värmland” och att det därför behövs speciella statliga miljöpoliser.
SVT titulerar henne som ”viltvårdare”. Marlen Fuglsang är annars mest känd som vargaktivist med debattinlägg som ”Koppla era hundar – och låt vargarna leva”. Under den senaste licensjakten på varg fick Marlen Fuglsang ”reklam” av Sveriges Radio för att hon skulle åka ut och bevaka om vargjägarna i Värmland följde reglerna. Rovdjursföreningen tar avstånd från Marlen Fuglsangs aktioner.
– Hon är medlem hos oss, men hon representerar inte Rovdjursföreningen. Trots det har hon försökt att nyttja vårt namn, kommenterar Cecilia Knezovic, ledamot i Rovdjursföreningens styrelse. 

Publiken krävs på personnummer
I övrigt i TV-debatten medverkar bland andra Isak From (S) som sitter i riksdagens jordbruksutskott, Jan Bergstam, ordförande i Rovdjursföreningen, och Monica Stöllman, pensionerad polis som utrett illegal jakt.
Vargfrågan är både polariserad och het. SVT hänvisar till säkerhetsskäl när det krävs att alla som vill vara med som publik i Stjerneskolan även måste ange sitt personnummer när platsen bokas i förväg via e-post.