Skribenter på Rovdjursföreningens forum påstår att renägare tömmer levande renar på blod för att sälja halalkött till muslimer. Den samiska ”renägarmaffian” ska krossas och en helikopter som används för skyddsjakt ska skjutas ned.
Skribenter på Rovdjursföreningens forum påstår att renägare tömmer levande renar på blod för att sälja halalkött till muslimer. Den samiska ”renägarmaffian” ska krossas och en helikopter som används för skyddsjakt ska skjutas ned.

Hets mot samer hos SRF

Beslutet att avliva flyttvargsvargtiken i Junsele har fått rovdjursvänner runt om i landet att gå i taket. På Rovdjursföreningen facebooksida finns uppmaningar att skjuta ner en helikopter och rasistiska skrönor om halalslakt och samer som tappar blod från levande djur.

Beslutet om att den finskryska flyttvargen ska avlivas har rört upp mycket starka känslor inom Rovdjursföreningen (SRF).

I samband med att miljöminister Lena Ek i slutet av förra året uttalade sig om hur många vargar hon ansåg att vi skulle ha i landet dök det upp flera mordhot och grova förolämpningar mot henne på WWF:s hemsida.

WWF tvingades därför att anlita ett företag med uppgift att regelbundet gå in och granska sidan för att kunna stoppa hot och förtal.

Vill skjuta ner helikopter
Nu har Rovdjursföreningen fått samma problem.

En skribent på Rovdjursföreningens facebooksida tycker att man ska skjuta ner helikoptern som används för att avliva vargtiken.

En person i Junseletrakten påstår att samerna ”kör hit gamla renar som inte har något värde och inte det antal som dom brukar”. Senare i samma inlägg vill skribenten ha skyddsjakt på renar och att samerna ska flyttas.

En annan skriver: ”Krossa den samiska renägarmaffian och deras otroliga infltande (sic) över den svenska regeringen!”

Jämförs med Lasermannens mord
Ytterligare en skribent jämför avlivningen av vargtiken med Lasermannens mord på invandrare i början av 90-talet.

Några av de mer grumliga inläggen lyder så här.

”Nog är du rätt ute XXXX. Halhalslakt tillåts av nu sittande regering, varför tror ni att våra rovdjur ska utrotas? Muslimer äter bara lamm, ren osv, det är inget sammanträffande att dessa näringar tillåts öka och ta över hela landet! Djuren har numer endast ekonomiskt värde.”

”Vispar ner blod från levande ren”
På detta svar skribenten XXXX: ”Jag vet att jag är rätt ute, jag vet ju vilka jag känner som själva sett renägare stå och vispa ner blod i skålar från levande ren.”

Jan Bergstam är Rovdjursföreningens webbredaktör. Han ska också försöka hålla ett öga på föreningens facebooksida.

• Är det inte dags att ledningen går in och initierar en etikdiskussion i de här frågorna?

– Nej det har inte varit aktuellt. Jag försöker städa på sidan hela tiden för att hålla borta det värsta. Är det något som är för grovt brukar jag ta kontakt med personen i fråga och ge honom eller henne en chans att själva ta bort vad de skrivit. Men vi kan inte styra andra människors tankar, svarar Jan Bergstam på Rovdjursföreningen.

• Men alla sakfel? Vissa tycks ju tro att vargen riskerar att utrotas i Sverige när det i verkligheten är precis tvärt om. Vargen har ju aldrig under de senaste 100 åren mått så bra som den gör nu. Är det inte en fara när resonemangen bygger på sakfel?

– Från föreningens sida försöker vi upplysa så mycket vi kan. Men skribenterna måste själva ta ansvar för sina kunskaper och själva svara för sina egna tankar, kommenterar Jan Bergstam.