Foto: Mostphotos Kreativt på eller över gränsen för vad som är lagligt. Saabs vattenbombning stötte på patrull.

Misstänkt artskyddsbrott – Saab bombade skarvkoloni

Vattenbombning av en sörmländsk skarvkoloni låter som en effektiv och kreativ åtgärd. Men enligt en inkopplad åklagare kan det röra sig om ett misstänkt artskyddsbrott, som nu har anmälts av länsstyrelsen.

Det är Saab som misstänks för att ha stört en skarvkoloni med vattenbombning så till en grad att en åtalsanmälan har upprättats och åklagaren Aino Pietilö talar om misstänkt artskyddsbrott, rapporterar SVT Sörmland.

Strävar alltid

Saabs åtgärd, att vattenbomba en ö i sjön Yngaren utan tillstånd, utfördes med hjälp av brandbekämpningsflyg i samband med en övning.

På Saab vill man i dagsläget inte uttala sig om händelsen. Men företagets presstjänst framhåller att man alltid strävar efter att insatser ska ha så liten miljöpåverkan som möjligt och att man kommer att samarbeta med de berörda myndigheterna.