Foto: Shutterstock Totalt har två får dödats och tre skadats av lodjur i trakterna kring Agunnaryd i Småland. (Arkivbild)

Två lodjursangrepp på två dygn

Länsstyrelsen i Kronoberg har under torsdagen den 10 juli besiktat ett andra rovdjursangrepp utanför Agunnaryd i Ljungby kommun på samma ställe som gårdagens.

I det första angreppet dödades ett lam och två skadades. Ett dygn senare var det dags igen. Besiktaren från länsstyrelsen konstaterar att även detta angrepp har utförts av lodjur. Två lamm har dödats och ett har skadats, skriver länsstyrelsen i ett pressmeddelande.

– Vi har pratat med fårägaren och informerat om hans möjligheter att skydda sina djur med skyddsjakt om angreppen fortsätter. I nuläget gör han det jobb som behövs för att flytta djuren för att förhindra problemen men det är ett stort arbete när det är frågan om hundratals får, säger Magnus Lundmark, naturskyddshandläggare.

Stor risk för fler attacker

Då det är förhöjd risk för ytterligare angrepp i närområdet uppmanas djurägare öka sin tillsyn eller stalla in lamm och getter de närmaste nätterna.