Guldpass i skogen. Luleå jaktvårdsklubb fick gratis jakt på kommunal mark för åtta miljoner kronor av kommunalrådet när han var ordförande för klubben.
Foto: Stina Oh/Mostphotos Guldpass i skogen. Luleå jaktvårdsklubb fick gratis jakt på kommunal mark för åtta miljoner kronor av kommunalrådet när han var ordförande för klubben.

S-politikerns jaktlag fick gratis jakt

Kommunalråd gav bort jaktavtal för åtta miljoner

Luleås förre kommunalråd Kjell Mickelsson (S) var även ordförande för Luleå jaktvårdsklubb när han i praktiken skrev avtal med sig själv. Jaktföreningen fick gratis jakt i 40 år på kommunal mark. Värde: cirka åtta miljoner kronor.

I slutet av 1998, för snart 18 år sedan, gav det s-märkta kommunalrådet ett jaktarrendeavtal för 4 000 hektar på kommunens mark i Luleå till sin egen jaktvårdsklubb. Då var han även ordförande för jaktföreningen.
För att det skulle se bättre ut var det dock klubbens vice ordförande som skrev på det 40-åriga avtalet, rapporterar SVT Norrbotten.

Jaktarrendet är värt åtta miljoner kronor
Om avtalet inte sägs upp av kommunen gäller det 40 år till. Räknat på 50 kronor per hektar är de 40 årens arrende värt åtta miljoner kronor.
I gengäld för det guldkantade jaktarrendeavtalet har klubbens jägare åtagit sig att utföra skyddsjakter och göra eftersök på trafikskadat vilt.
– Det här ser inte bra ut och borde granskas av kommunens revisorer, säger Nils-Olof Lindfors, C-politiker och tidigare ordförande i LRF Norrbotten, till SVT.

”En sorts skatteåterbäring”
Själv ser Kjell Mickelsson jaktuppgörelsen som att Luleås invånare fått ”en sorts skatteåterbäring som höjer livskvaliteten”.
– Luleå jaktvårdsklubb är den enda klubben som är öppen för alla. Det här möjliggör för alla kommunens invånare att jaga på kommunens mark. Det är en fin grej och jag ser det som en demokratireform. Jag fattar inte varför folk klagar. Det är ju löjligt, kommenterar han i SVT.

Få nya medlemmar i klubben
Nils-Olof Lindfors invänder att det inte är att bara är att gå som kommuninvånare till klubben och börja jaga hos dem. Dessutom har medlemsantalet i föreningen inte ökat speciellt mycket efter 1998. Den som har jägarexamen och ansöker om medlemskap när det finns en ledig plats ska godkännas av styrelsen, påpekar c-politikern.