Fyndet av spetsade fåglar på en åker upprör.
Foto: Rasmus Holmboe Dahl / Shutterstock.com Fyndet av spetsade fåglar på en åker upprör.

Spetsade fågelkroppar upprör

När Kristoffer Nilsson från skånska Oxie rastade hundarna upptäckte han att någon spetsat döda fåglar på pålar som satt på en åker.
– Det var en grotesk syn. Vad sänder det här för signaler till våra ungdomar, säger han till Expressen.

När Kristoffer Nilsson hittade de spetsade mås- och kråkfåglarna nära både en lekplats och ett bostadsområde ringde han både polisen och länsstyrelsen. Han tog dessutom bilder på fåglarna och publicerade på Facebook, med en varning om grymma bilder.
Bilderna väckte snabbt starka reaktioner, och de kommenterades med ord som ”vidrigt” och ”sjukt”.
Kristoffer Nilsson tycker att det är motbjudande med de spetsade fåglarna.
– Jag kan förstå om de skyddsskjuter fåglar för att spara det man odlat. Men spetsa dem? Och man vet inte vilka sjukdomar de har. Lekparken är nära, ska barnen behöva se det här? Vad blir det nästa gång? Spetsa igelkottar? Vilka signaler sänder det här till våra ungdomar? säger han till Expressen.

En skrämselåtgärd
Länsstyrelsen i Skåne menar att de döda fåglarna kan vara en skrämselåtgärd för att hålla andra fåglar borta.
– På mark med jordbruksgrödor får den som har jakträtten jaga råkor för att skydda grödan. Det finns en rad skrämselåtgärder att ta till i första hand: raketer, attrapper, gasolkanoner… Men att hänga upp döda fåglar har jag inte hört talas om, säger juristen Susanne Hambre till Expressen.
Jordbruksverket har tillsammans med Hushållningssällskapet sammanställt en skrift för ekologisk odling av majs, där just detta förfarande är ett tips om att hålla andra fåglar borta från odlingarna.
– Att hänga upp döda fåglar är som jag ser det ett sätt att slippa skjuta fler fåglar, efter många andra åtgärder. Sedan finns det en annan aspekt, att det kan uppfattas stötande att det hänger döda djur ute, säger Carin Bunnvik, enhetschef på jordbruksverket, till Expressen.