En cyklist som deltog i ett mountainbike-lopp utanför Eskilstuna slogs av cykeln av en man med ett hagelgevär. (Arkivbild)
Foto: Stefan Holm / Shutterstock.com En cyklist som deltog i ett mountainbike-lopp utanför Eskilstuna slogs av cykeln av en man med ett hagelgevär. (Arkivbild)

Slog cyklist med gevärskolven

I lördags arrangerades ett motionslopp för cyklister utanför Eskilstuna. En av cyklisterna ska ha blivit attackerad av en man som slog denne av cykeln med ett hagelgevär, skriver Aftonbladet och Eskilstuna-Kuriren.

Det var mountainbike-cyklister som deltog i motionsloppet utanför Eskilstuna på lördagen. Flera deltagare har berättat för Eskilstuna-Kuriren att en man med ett hagelgevär och hundar varit hotfull mot cyklisterna.
– Den här personen var ute med sina hundar längs spåret och hade ett hagelgevär med sig. Han skrek först åt flera cyklister. Sedan är det en cyklist som får ett slag med gevärskolven så att han flyger i backen, säger en deltagare till Eskilstuna-Kuriren.

Ska ha skottränat hundar
Enligt Aftonbladets uppgifter ska mannen ha varit ute i skogen för att skotträna sina hundar. Den cyklist som attackerades tycker att situationen blev extremt hotfull.
– Efter att han slagit mig laddade han bössan och sa åt mig att gå därifrån. Sedan kom det en kvinna och lugnade honom, berättar cyklisten för Eskilstuna-Kuriren.
Cyklisten berättar också att han fick en sträckning i ena knäet efter att han slogs av cykeln. 
– Han slog mot kroppen men slaget tog på armen, säger han till Eskilstuna-Kuriren.
Händelsen är polisanmäld och rubriceras som misshandel. 
– Enligt anmälan ska det röra sig om en markägare som har haft åsikter kring det här cykelevenemanget. Det ska ha varit en gevärskolv som använts som tillhygge, säger Anette Wilhelmsson, vakthavande befäl vid polisen i Eskilstuna, till Aftonbladet.