En fårägare i Karlskrona skärgård är övertygad om att vildsvin tar hans lamm.
Foto: Hans Verburg / Shutterstock.com En fårägare i Karlskrona skärgård är övertygad om att vildsvin tar hans lamm.

”Vildsvin tog mina lamm”

Fårägare får stöd för sin teori

Fårägaren Bo Lindman har sina får på Eneholmen i skärgården utanför Karlskrona. Flera gånger har han fått lamm dödade, och nu är han övertygad om att det är vildsvin som tagit dem, skriver Sveriges Radio P4 Blekinge.

Bo Lindman har arrenderat Eneholmen i Karlskrona skärgård av kommunen i många år, men under de tre senaste åren har han förlorat ett trettiotal lamm. Första året trodde han att det var tjuvar som tagit dem, eftersom de var spårlöst borta. Men året därpå såg han en vildsvinssugga med kultingar och började fundera. 
I somras såg han hur en tacka med ett lamm tagit sin tillflykt på en bergknalle för att komma undan från vildsvin. Nu är han övertygad om att det är vildsvinen som ligger bakom de döda och försvunna lammen, men han har inga bevis.
Ulf Rosander, vilthandläggare på länsstyrelsen, tror däremot att det är räv eller örn som tagit lammen.
– Att vildsvin likt rovdjur aktivt skulle ha jagat friska lamm för föda har jag aldrig hört talas om och jag tror inte det är troligt, säger Ulf Rosander till P4 Blekinge.

Tror på Bo Lindmans teori
Lasse Le Carlsson, besiktningsman för länsstyrelsen, tror tvärtom att Bo Lindman har rätt. Han har stött på liknande fall där vildsvin till och med dödat vuxna får.
Även Gunnar Jansson, vildsvinsforskare på Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU) stöder teorin. Han menar att vildsvin kan ta rådjurskid så det är inget som talar emot att de också kan ta lamm.