Foto: Mostphotos Det var innehav av två knivar av det här slaget, och dessutom ett multiverktyg, som som föranledde att domaren fälldes av tingsrätten.

Dagsböter för brott mot knivlagen

37 000 kronor i dagsböter blev påföljden för en domare som kom berusad och knivbeväpnad till jobbet. Mannen döms för brott mot knivlagen

Som Jakt & Jägare tidigare har rapporterat om åtalades tidigare i sommar en domare, anställd vid en domstol i Stockholmsområdet för, brott mot knivlagen.

Under våren

Det var under våren som polisen kallades till domstolsbyggnaden efter att ha nåtts av uppgifter om att en berusad person uppehöll sig där.

På plats påträffades domaren som omhändertogs med stöd av lagen om berusade, LOB. I samband med detta hittade polisen två mindre fällknivar och ett multiverktyg – med en bladlängd på omkring sju centimeter.

Enligt åtalet

Domaren erkände vad som lades honom till last, vilket ledde till att han dömdes enligt åtalet. Påföljden blev 50 dagsböter om vardera 740 kronor.