Foto: Mostphotos Danska Forsvaret bidrar med jaktmarker till nyutexaminerade jägare.

Försvaret stöder nya danska jägare

I Danmark ger landets försvarsmakt nyutexaminerade danska jägare tillgång till jakt. Det är en verksamhet som tillkom för några år sedan på initiativ av Danmarks Jaegerforbund.

Jaegerforbundet frågade det danska Forsvaret om det inte fanns några marker som kunde göras tillgängliga för jakt. Ett pilotprojekt tillkom och nu ser Forsvaret årligen över vilka övningsfält som inte kommer att användas militärt den närmaste tiden.

Underlättar för nya jägare

De militära områdena görs särskilt tillgängliga för nyutexaminerade jägare. Det är en grupp som, precis som i Sverige, ofta kan ha svårt att få tillgång till jaktmarker.

Tillgången till dessa områden bygger på att de lokala jaktföreningarna ställer upp med mentorer. De lär de nyutexaminerade vilket vilt som är tillgängligt på de militära områdena. Man går också igenom vilket vilt som får jagas den aktuella tiden, hur man placerar sig i terrängen och hur man tar tillvara fällt vilt samt flera frågor som kan vara självklara för den erfarne jägaren.

Frivilliga mentorer

Danmarks Jaegerforbund publicerar på sin hemsida ett reportage från ett övningsfält nära staden Fredericia på Jylland. Förbundet prisar särskilt att man från närliggande jaktföreningar frivilligt ställer upp med mentorer.

De ”militära” jakterna har blivit så populära att nyutexaminerade har fått skriva in sig på väntelistor för att få tillgång till denna jakt.