Foto: Mostphotos Det tog mindre än ett dygn innan vargarna sköts sedan skyddsjakten inletts.

Revirmarkerande vargpar i Västernorrland skjutna

Skyddsjakten på det revirmarkerande vargparet i Gålsjö utanför Sollefteå har nu avslutats. Länsstyrelsen i Västernorrland meddelar att de två vargarna har skjutits.

Beslut om skyddsjakt fattades tidigare i veckan efter att länsstyrelsen säkrat spår och dna från två vargar i området samt dokumenterat tre renar som dödats vid ett besök den 19 februari. Myndigheten bedömde då att skadan var allvarlig och att risken för fortsatta angrepp var stor om vargarna blev kvar.

Skyddsjakt mellan 23 februari och 9 mars

Skyddsjakten fick bedrivas mellan den 23 februari och den 9 mars. Enligt beslutet kunde länsstyrelsen bistå med helikopter vid behov för att effektivisera insatsen.

Nu bekräftar myndigheten att båda vargarna har fällts inom ramen för beslutet, vilket innebär att skyddsjakten därmed är avslutad.

Bakgrund: renar dödade

Bakgrunden till beslutet var att tre renar konstaterades dödade av varg i Gålsjöområdet. När varg etablerar revir i områden med renbete ökar risken för angrepp, särskilt under vinterperioden när renarna ofta är mer samlade.

Länsstyrelsen gjorde bedömningen att andra åtgärder inte var tillräckliga och att skyddsjakt var nödvändig för att förhindra ytterligare skador på rennäringen.