Hoppar av betesprojekt

På grund av rovdjurspolitiken hoppar LRF-basen i Dalarna, Martin Moraeus, av ett naturbetesprojekt. 
– Det osäkra läget och bristen på besked vad gäller rovdjurspolitiken gör att man bör fundera på om det i dagsläget är ansvarsfullt att uppmuntra våra medlemmar att öka antalet betande djur här i Dalarna, säger Martin Moraeus till Dalarnas Tidningar.

Vice ordförande i LRF Dalarna, Martin Moraeus, lämnar nu sitt uppdrag som medverkande i länsstyrelsens naturbetesprojekt. Projektet syftar till att öka antalet betande djur på naturbetesmarker och att arealerna för naturbeten ska ökas.
– Det är den rådande osäkerheten om den framtida rovdjurspolitiken, som gör att jag i dagsläget inte kan vara med i ett projekt som ska uppmuntra våra medlemmar att öka antalet betesdjur, säger Martin Moraeus till Dalarnas Tidningar.

”Känns fel”
Martin Moraeus menar att det inte känns rätt att delta i projektet mer eftersom det är känt vilka problem som rovdjuren orsakar för djurägare som håller djur på bete. Han vill att organisationens medlemmar ska få veta vad som gäller kring rovdjurspolitiken inom den närmaste framtiden.

Inga besked om rovdjuren
Vi vill naturligtvis veta spelreglerna om man ska göra en satsning på att röja mark för bete. I dagsläget har vi en hyfsad uppfattning om vad alliansen anser, men om det blir en ny regering efter valet, har vi ingen aning om vad som kommer att ske. Vi har inte fått något besked från S-V-MP vad de vill med rovdjurspolitiken. Med den osäkerheten som grund kan jag inte fortsätta att uppmana LRF:s medlemmar att öka antalet djur på naturmetesmarker, säger Martin Moraeus till Dalarnas Tidningar.

Liknande artiklar
Hämtar artiklar ...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Fyll i din e-postadress och godkänn villkoren så får du automatiskt ett mejl varje dag med de senaste nyheterna.

Hämtar artiklar ...