Foto: Dan TörnströmIngen förankring av inflyttning av nya vargar. Men Jägarnas Riksförbund kan informera om varför vargflyttandet görs. Så långt är JRF-basen Solveig Larsson redo att gå för att uppfylla regeringens uppdrag.

”Information om vargpolitiken en självklarhet”

Jägarnas Riksförbund kommer att informera och förklara regeringens åtgärder mot inaveln i vargstammen. Det hindrar inte att JRF fortfarande helhjärtat kan stå för förbundets linje och den gemensamma skrivelsen till regeringen. 
Det framgår efter förbundsstyrelsens möte den 17 februari.

– Vi står fortfarande fast vid den gemensamma skrivelsen som JRF, tillsammans med Jägareförbundet, LRF, Samerna, markägarna och Kennelklubben, skickade till regeringen före regeringsbeslutet om den nya rovdjurspolitiken, säger Solveig Larsson, förbundsordförande.

– Men det betyder inte att vi har samma åsikt som regeringen. Vi anser fortfarande att man ska avvakta med flyttning av varg i fem år och vi är helt emot import av varg. Det är vi ju inte ensamma om. Nästan ingen svensk organisation tycker att omflyttning av vargar är en speciellt attraktiv lösning.

Svekdebatt utan grund
I själva verket bedömer Solveig Larsson att den infekterade debatten den senaste månaden – som i hög grad oförskyllt ställt JRF i centrum i en sorts svekdebatt – beror på det hårda debattklimatet, missförstånd och olyckliga ordval.
Bland annat uttryckte miljöministern att jägarorganisationerna ska hjälpa till att förankra olika åtgärder.
– Det ger intrycket att vi måste dela regeringens uppfattning och få våra medlemmar att tycka samma sak. Men så är det naturligtvis inte. Så kan det helt enkelt inte vara i en demokrati. Det är inte heller så vi tolkar beskrivningen av vårt allmänna uppdrag, säger Solveig Larsson.

Information viktigt för alla
Att JRF ska informera om riksdagens mål med vargstammen är egentligen en självklarhet, inte minst för medlemmarnas skull, menar Solveig Larsson.
– Det är ju otroligt viktiga frågor för såväl våra medlemmar, som jägare i största allmänhet och människor som ska leva med vargarna. Det är bara att se hur vår förbundstidnings självständiga redaktion bedömt rovdjursfrågan, som nyhetsmässigt dominerat tidningen under lång tid, säger Solveig Larsson, som tillägger:
– Redan där tycker jag att vi kommit en bra bit när det gäller det informationsansvar som riksdagen begär av JRF.

Rätten till egna åsikter
Solveig Larsson ser det som självklart att riksdagens rovdjurspolitik kommer upp på alla JRF-möten under lång tid framöver. Och det finns inget som hindrar att JRF ordnar speciella informationsinsatser om detta lokalt eller i samband med åtgärder.
– Men våra åsikter om politiken kan ingen ta ifrån oss. Det tror jag ingen myndighet eller regering begär av oss heller, säger Solveig Larsson.

Max 20 nya vargar inom fem år
Det politiska läget i vargfrågan är följande:
Inflyttandet av nya vargar till Mellansverige är ett villkor för att få licensjakt på varg även i fortsättningen. Vargstammen ska förstärkas med maximalt 20 utomstående vargar inom en femårsperiod, enligt miljöministern. I brist på invandrade vargar kan miljöministern tänka sig import av östvargar.
Jägarnas Riksförbund vill däremot ha fem års vargjakt innan invandrade vargar kanske börjar flyttas söderut från renskötselområdet.

Dan Törnström
Liknande artiklar
Hämtar artiklar ...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Fyll i din e-postadress och godkänn villkoren så får du automatiskt ett mejl varje dag med de senaste nyheterna.

Hämtar artiklar ...