Publicerad 2016-04-08 12:00 Opinion Har Ygeman ljugit om halvautomaterna? Runar Filper, Kent Ekeroth och Adam Marttinen (samtliga SD) anklagar regeringen för att gå emot riksdagen och i det tysta avväpna jägarkåren genom sitt agerande i EU. De menar att EU-förslagen inte riktar sig mot terrorister, utan istället mot laglydiga medborgare och jägare.
Publicerad 2016-04-07 20:30 Fler sälar får skyddsjagas Årets skyddsjakt på säl blir mer omfattande än förra året. En skärpning i Naturvårdsverkets beslut är att jakten måste ske inom 200 meter från en plats där fiske bedrivs och där sälarna orsakat skador. Dessutom tas för första gången ett generellt skyddsjaktsbeslut för vikare.
Publicerad 2016-04-07 11:06 ”Regeringen vilseleder om vapen” Det stormas i sociala medier mot regeringens insatser på EU-nivå i vapenfrågan Även i ledarkommentarer behandlas nyheten i Jakt & Jägare om behandlingen av vapendirektivet i EU:s ministerråd.
Publicerad 2016-04-07 06:00 Vildsvin i Dalarna trikinsmittat Statens Veterinärmedicinska Anstalt, SVA, har för första gången hittat trikiner i vildsvin från Dalarna. Därför understryker man nu vikten av att alltid trikintesta vildsvinskött.
Publicerad 2016-04-06 20:35 Vill ha skyddsjakt på nya ryssvargen Det drar ihop sig till ett nytt kapitel i den svenska vargcirkusen. Den finskryska varg som vandrat in från Nordnorge befinner sig på ett ytterst olämpligt ställe. En sameby har sökt skyddsjakt. – Tre samebyar har tusentals renar i området, bland annat högdräktiga vajor som ska kalva inom en dryg månad, säger en renägare till Jakt & Jägare.
Publicerad 2016-04-06 14:39 Sverige vill förbjuda halvautomater Ett dokument från ministerrådet i EU avslöjar att Sverige i praktiken är för ett EU-förbud mot halvautomatiska studsare. Sverige vill även ha tidsbegränsade vapenlicenser för jägare och ett förbud mot distanshandel med vapen. Den svenska inrikesministern Anders Ygeman (S) har tidigare hävdat att Sverige har samma linje som Finland och värnar om halvautomaterna. Dokumentet från EU-byråkraterna ger en helt annan bild av den svenska linjen.
Publicerad 2016-04-06 13:00 Licensfria ljuddämpare föreslås För drygt ett år sedan föreslog Jägarnas Riksförbund (JRF) i en skrivelse till regeringen att ljuddämpare ska sluta klassas som licenspliktiga. Nu har även Svenska Jägareförbundet (SJF) lyft frågan till regeringsnivå.
Publicerad 2016-04-06 12:14 ”Genetiskt viktig” varg i Kiruna Det som ses som en genetiskt viktig varg har invandrat till Sverige och håller sedan två veckor till kring Rostujaure i norra Kiruna kommun.
Publicerad 2016-04-06 12:00 Hundväst får behålla sagonamn När Joni Roponen i Gävle utvecklade en egen skyddsväst för hundar döpte han den till Mithril - ett namn som är hämtat ur Sagan om ringen. Det överklagades av ett amerikanskt företag, som ansåg sig ha rättigheterna till namnet. Nu har Patent och registreringsverket, PRV, gett Joni rätt att använda namnet.
Publicerad 2016-04-06 11:04 Kaningulsot sprider sig norrut Den smittsamma kaningulsot som redan härjat i flera decennier på till exempel Gotland sprider sig norrut. Nyligen har Statens Veterinärmedicinska Anstalt, SVA, för första gången konstaterat fall norr om Mälardalen.