Foto: Mostphotos Jakthundar måste lära sig att vistas tillsammans med boskap, det anser grisbonden som fick en kulting dödad.

”Tappat koppling till tamdjur” – jakthund dödade gris

Fler jägare borde vänja sina jakthundar vid tamboskap. Det anser grisbonden Ole Nordin som fick en kulting ihjälbiten under älgjaktens första vecka.

Ole Nordin driver en grisuppfödning i Jämtland, licensjakten på älg i norr hade knappt kommit i gång innan olyckan inträffade och en av hans kultingar dödades av en jakthund.

Djuren reagerar

För SVT Jämtland berättar han att han misstänker att jakthundarna har förlorat sin tidigare koppling till tamdjur. Därför välkomnar han hundägare, som vill skaffa sig en bild av hur deras djur reagerar i närheten av boskap, till sin gård.

Dessutom föreslår han att jaktprovet, enligt norsk modell, ska fokusera mer på hundarna agerande i närheten av tamdjur.

Anmälde inte

Olyckan med griskultingen polisanmäldes inte.

I stället pratade parterna med varandra och kom överens om en lösning.