– Fyra får dog i samband med angreppet och det saknades tre får direkt efter angreppet, enligt länsstyrelsen besiktningsrapport säger Richard Larsson, vilthandläggare på myndigheten, till SVT Öst.
Väntar på dna-svar
I skrivande stund inväntar länsstyrelsen svar från dna-prover som tagits på angreppsplatsen. Förhoppningsvis ska de visa vilken varg det är som har angripit. Det tidigare angreppet orsakades av en skånsk varg.
Efter detta sköts två vargar vid ett tillfälle i enlighet med paragraf 28, senare visade det sig att ytterligare en varg angripit – vilket Jakt & Jägare skrev om här och här.
Ingen skyddsjakt
Men två attackerna räcker inte för att myndigheten ska besluta om skyddsjakt.
– Det är väldigt svårt att motivera skyddsjakt innan vi vet mer om vargen som var inblandad i det senaste angreppet, säger Richard Larsson, till SVT Öst.