Foto: Shutterstock Älgkon drunknade framför ögonen på en familj i påskas. (Bilden visar en annan mager älg).

Blind älgko drunknade efter månader av lidande – jägare kritiserar stelbent lagstiftning

Nu växer kritiken från jägare och naturbevakare mot en lagstiftning som hindrade avlivning av det uppenbart lidande djuret.

CWD

En sjukdom som kan drabba hjortdjur och som leder till avmagring. Sjukdomen finns i olika varianter. Den kan uppkomma spontant men finns även i en smittsam variant som behöver åtgärder för att inte spridas.

Källa: Jordbruksverket

En blind och utmärglad älgko som under flera månader vandrat desorienterad i skogarna utanför Ljugaren i Dalarna, något som Jakt & Jägare skrev om i mars. drunknade till slut i sjön Tvärsen under påskhelgen.

Siktades i höstas

Älgkon sågs första gången under älgjakten hösten 2024, då hon sprang in i träd och stenar, berättar Thomas Pettersson, ordförande för Gärdsjöbygdens viltvårdsområde, till Siljan News.

– Vi försökte hitta henne igen men hon försvann ut ur vårt jaktområde, säger han.

Får avliva men inte spåra och avliva

Flera personer rapporterade under vintern in om älgens avvikande beteende, men eftersom det inte var jaktsäsong kunde ingen laglig åtgärd vidtas. Jaktförordningen tillåter enligt paragraf 40 c endast avlivning av skadat djur om det stöts på – men inte att man spårar djuret för att avsluta lidandet.

Frustrerande

Trots kontakt med både länsstyrelse och polis gavs inget klartecken för insats.

– Det var frustrerande. Vi visste att hon var där ute, men fick inget tillstånd att ingripa, säger Pettersson.

Naturbevakaren Arne Söderberg spårade älgen, men såg henne aldrig. Han efterlyser, liksom flera länsstyrelser, en förändring i lagstiftningen.

– Vi sitter med bakbundna händer. Det här visar tydligt att lagen behöver moderniseras, säger Söderberg.

Måste ske en förändring

Älgkon bärgades senare och prover visade att hon var blind och utmärglad, men fri från smittsamma sjukdomen CWD.

– Jag hoppas att detta tragiska öde leder till dialog och förändring, avslutar Pettersson.